Bu gün, 15 iyun Azərbaycan xalqının milli birliyini, dövlətçilik iradəsini və müstəqillik yolunda qətiyyətini simvollaşdıran Milli Qurtuluş Günüdür.
1993-cü ilin iyun ayında Azərbaycan ciddi siyasi və iqtisadi böhran içərisində idi. I Qarabağ Müharibəsi nəticəsində ölkə ağır itkilər vermiş, daxili siyasi münaqişələr və iqtisadi problemlər böhranı dərinləşdirmişdi. Bu çətin şəraitdə, xalqın istəyi ilə Ulu öndər Heydər Əliyev Bakıya qayıtdı və 15 iyun 1993-cü ildə Azərbaycan Ali Sovetinin sədri seçildi. Onun rəhbərliyi altında ölkədə siyasi sabitlik bərpa olundu, iqtisadiyyat yenidən quruldu və dövlətçiliyin əsasları möhkəmləndirildi.
1997-ci ildə parlamentin qəbul etdiyi qərara əsasən 15 iyun ölkəmizdə Milli Qurtuluş Günü kimi qeyd olunur.
Əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyasında nümayiş olunan Ümumilli lider Heydər Əliyevin hakimiyyətdə olduğu dövrünü əks etdirən dəyərli eksponatları təqdim edirik.

Сегодня, 15 июня, День национального спасения, который символизирует национальное единство азербайджанского народа, волю государственности и решимость на пути к независимости.
В июне 1993 года Азербайджан переживал серьезный политический и экономический кризисс. В результате Первой Карабахской войны страна понесла тяжелые потери, внутриполитические конфликты и экономические проблемы ещё более усугубили кризис. В этих тяжелых условиях по требованию народа великий лидер Гейдар Алиев вернулся в Баку и 15 июня 1993 года был избран председателем Верховного Совета Азербайджана. Под его руководством в стране была восстановлена политическая стабильность, экономика и укреплены основы государственности.
Согласно решению, принятому парламентом в 1997 году, 15 июня в нашей стране отмечается как День национального спасения.
В связи со знаменательным днем представляем вашему вниманию ценные экспонаты, отражающие период правления общенационального лидера Гейдара Алиева, представленные в новой экспозиции Национального музея истории Азербайджана.