Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Tibb xidməti leytenantı Turqut Xəlilbəyli 1993-cü il iyulun 4-də Şərur rayonunda anadan olub. 2010-2016-cı illərdə Azərbaycan Tibb Universitetində ali təhsil alıb. Turqut Xəlilbəyli 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən Müharibəsi zamanı Füzulinin və Cəbrayılın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə yaralanan hərbçilərə tibbi yardım göstərib. Turqut Xəlilbəyli oktyabrın 7-də Cəbrayıl döyüşləri zamanı şəhid olub, II Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib.
Turqut Xəlilbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, ölümündən sonra "Azərbaycan Bayrağı" ordeni, "Vətən uğrunda", "Füzulinin azad olunmasına görə", "Cəbrayılın azad olunmasına görə" medalları ilə təltif olunub.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda şəhid Turqut Xəlilbəylinin şəxsi əşyaları (hərbi səhra forması, kitel, hərbi mərasim şalvarı, ağ rəngdə hərbi mərasim köynəyi, qalstuk, zeytun rəngli qış papağı, ağ rəngli mərasim əlcəyi, furajka, şinel, hərbi çəkmə və iki ədəd fotoşəkli (səhra geyimində və həkim xalatında)) mühafizə olunur.

Сегодня день рождения шехида Отечественной войны Тургута Халилбейли
Лейтенант Медицинской службы Вооруженных Сил Азербайджана Тургут Халилбейли родился 4 июля 1993 года в городе Шарур. В 2010-2016 годах он получил высшее образование в Азербайджанском Медицинском Университете. В ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, Тургут Халилбейли оказывал медицинскую помощь воинам, пострадавшим в боях за освобождение Физули и Джебраила. Тургут Халилбейли погиб 7 октября во время Джебраильских боев и был похоронен на II Аллее Шехидов.
Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Тургут Халилбейли посмертно награжден орденом «Флаг Азербайджана», медалями «За Родину», «За освобождение Физули», «За освобождение Джебраила».
Личные вещи шехида Тургута Халилбейли (военно-полевая форма, китель, парадные брюки, белая парадная рубашка, галстук, зимняя шапка оливкового цвета, белые парадные перчатки, фуражка, шинель, военные ботинки и две фотографии (в полевой одежде и халате врача) хранятся в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана.