Müsəlman Şərqində ilk demokratik respublika yaradılması və müasir dövrdə müstəqil Azərbaycan dövlətinin formalaşması prosesində milli diplomatiyanın rolu diqqətə alınaraq, 1919-cu il iyul ayının 9-da Azərbaycan Cümhuriyyəti Xarici İşlər Nazirliyinin Katibliyinə dair müvəqqəti təlimatın qəbul edildiyini əsas tutaraq, 2007-ci il avqustun 24-də Prezident İlham Əliyev Azərbaycan Respublikası diplomatik xidmət orqanlarının əməkdaşlarının peşə bayramı günü kimi qeyd edilməsi haqqında Sərəncam imzalayıb.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr və Fotoneqativ materilları fondlarında Azərbaycanın ilk diplomatlarından olan İbrahim Əbilova aid materiallar qorunur. İbrahim Əbilov 1882-ci ildə Naxçıvanın Ordubad şəhərində anadan olub. O, Məhəmməd Tağı Sidqinin Ordubaddakı "Əxtər" məktəbini birtirib. 1903-cü ildən etibarən Mahaçqalada və Bakıda çalışıb, inqilabi hərəkata qoşularaq, ilk Azərbaycan sosial-demokrat təşkilatı "Hümmət"in üzvü kimi faaliyyət göstərib. 1912-ci ildən İ.Əbilov "Bakı həyatı" qəzetinin redaktoru vəzifəsində işləyib. 1918-ci ildə Azərbaycan Cümhuriyyəti Parlamentinə deputat seçilib. 1920-ci ildə Azərbaycanda sovet hakimiyyəti qurulduqdan sonra Azərbaycan SSR Daxili İşlər Nazirinin müavini təyin olunub.
Əlamətdar günlə bağlı Türkiyə Cümhuriyyətinin banisi Mustafa Kamal Atatürkün Azərbaycan SSR-in Türkiyədəki ilk diplomatı olmuş İbrahim Əbilova üzərinə ürək sözlərini qeyd edərək yadigar verdiyi fotoşəkli təqdim edirik. Bildiyimiz kimi Mustafa Kamal Atatürk hər zaman İbrahim Əbilova qarşı dostluq, qardaşlıq münasibəti bəsləmişdir. Fotoşəklin arxa hissəsində yazılmış “Azərbaycanın möhtərəm səfiri, qardaşım İbrahim Əbilova. 28 oktyabr 1921. Ankara” sözləri bunu bir daha sübut edir.

9 июля – профессиональный праздник сотрудников дипломатической службы Азербайджана
Принимая во внимание роль национальной дипломатии в процессе создания первой демократической республики на мусульманском Востоке и формирования в современное время независимого Азербайджанского государства, основываясь на принятие временной инструкции о Секретариате Министерства иностранных дел Азербайджанской Республики 9 июля 1919 года, Президент Ильхам Алиев 24 августа 2007 года подписал Указ о праздновании профессионального праздника сотрудников дипломатической службы Азербайджанской Республики.
Материалы, связанные с одним из первых дипломатов Азербайджана Ибрагимом Абиловым, хранятся в фондах Документальных источников и Фотонегативных материалов Национального музея истории Азербайджана. Ибрагим Абилов родился в 1882 году в городе Ордубаде Нахчыванской области. Окончил школу «Ахтар» Мохаммада Таги Сидги в Ордубаде. С 1903 года работал в Махачкале и Баку и примкнув к революционному движению, стал активным членом первой азербайджанской социал-демократической организации «Гуммат». С 1912 года И. Абилов работал редактором газеты «Бакинская жизнь». В 1918 году он был избран депутатом Парламента Азербайджанской Республики. После установления Советской власти в Азербайджане в 1920 году он был назначен заместителем министра внутренних дел Азербайджанской ССР.
В связи со знаменательным днём представляем фотографию основателя Турецкой Республики Мустафы Кемаля Ататюрка, передавшего свои искренние пожелания первому дипломату Азербайджанской ССР в Турции Ибрагиму Абилову. Как известно, Мустафа Кемаль Ататюрк всегда относился к Ибрагиму Абилову дружелюбно и по-братски. Написанные на обороте фотографии слова «Почетному послу Азербайджана, моему брату Ибрагиму Абилову. 28 октября 1921 года. Анкара» являются доказательством этого дружелюбия.