Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin leytenantı Vəli Quliyev 1997-ci il iyul ayının 20-də Culfa rayonun Qazançı kəndində anadan olub. 2003-2009-cu illərdə A.Tağıyev adına 17 nömrəli tam orta məktəbdə, 2009-2014-cü illərdə Heydər Əliyev adına Hərbi Liseydə və 2014-2018-ci illərdə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində təhsil alıb. Vəli Quliyev 2018-ci ildə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Beyləqan rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində xidmət edib. Leytenant rütbəsini alan Vəli Quliyev 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən Müharibəsi zamanı Cəbrayıl, Füzuli, Zəngilən və Qubadlı rayonlarınım azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib və 22 oktyabr Qubadlı rayonunda qəhrəmancasına şəhid olub. Şəhid V.Quliyev Naxçıvan şəhərində dəfn edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, şəhid Vəli Quliyev ölümündən sonra "Vətən uğrunda", "Cəbrayılın azad olunmasına görə", "Qubadlının azad olunmasına görə", "Cəsur döyüşçü" medalları və "Azərbaycan bayrağı" ordeni ilə təltif edilib.
Şəhid Vəli Quliyevin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda qorunan materillarını (kitel, şalvar, sviter, şərf, uzunqol köynək, furajka, 5 ədəd fotoşəkil) təqdim edirik.

Лейтенант Вооружённых Сил Азербайджана Вели Гулиев родился 20 июля 1997 года в селе Газанчы Джульфинского района. В 2003-2009 годах учился в средней школе № 17 имени А.Тагиева, в 2009-2014 годах - в Военном лицее Гейдара Алиева, а в 2014-2018 годах - в Азербайджанском высшем военном училище имени Гейдара Алиева. В 2018 году Вели Гулиев прошёл военную службу в воинской части «Н» ВС Азербайджана, расположенной в Бейлаганском районе. В период Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, лейтенант Вели Гулиев участвовал в боях за освобождение Джебраильского, Физулинского, Зангиланского и Губадлинского районов и 22 октября героически погиб в сражениях за Губадлинский район. Шехид В.Гулиев похоронен в Нахчыване. Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева шехид Вели Гулиев посмертно награжден медалями «За Родину», «За освобождение Джебраила», «За освобождение Губадлы», «Храбрый воин» и орденом «Флаг Азербайджана».
Представляем материалы шехида Вели Гулиева, хранящиеся в фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана (китель, брюки, свитер, шарф, рубашка с длинными рукавами, фуражка, 5 фотографий).