Avqustun 1-i Azərbaycan əlifbası və Azərbaycan dili günüdür. Ümumilli Lider Heydər Əliyevin 2001-ci ildə imzaladığı Fərmana əsasən, avqustun 1-i respublikamızda Azərbaycan Əlifbası və Azərbaycan dili Günü kimi qeyd edilir.
Əlifba hər bir xalqın həyatında və onun yazı mədəniyyətinin formalaşmasında mühüm rol oynayır. Əlifba sadəcə hərflərin yığımı deyil, eyni zamanda xalqın tarixi, mədəniyyəti və kimliyinin göstəricisidir.
Əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyasından Azərbaycan milli dramaturgiyasının banisi Mirzə Fətəli Axundzadəyə həsr olunmuş vitrində yer alan tarixi əhəmiyyətli əlifba layihəsinin fotosurətini təqdim edirik.
1863-cü ildə İstanbulda yeni əlifba layihəsini şəxsən təqdim edən M.F.Axundzadə ərəb əlifbasının latın qrafikalı yeni əlifba ilə əvəz olunmasının vacibliyinə dair türk alimlərinə məlumat verib. Həmçinin, bu barədə dünyanın bir sıra şəhərlərinə mütəxəssislərin rəyini alması üçün səfər edib. Ancaq layihənin qəbul olunmaması onu ruhdan salmayıb, M.F. Axundzadə gələcək nəslin həmin layihəni layiqincə qiymətləndirəcəyinə inanıb.

1 августа – День азербайджанского алфавита и азербайджанского языка. Согласно Указу, подписанному общенациональным лидером Гейдаром Алиевым в 2001 году, 1 августа в нашей республике отмечается как День азербайджанского алфавита и азербайджанского языка.
Алфавит играет важную роль в жизни каждого народа и в формировании его письменной культуры. Алфавит – это не просто набор букв, но и показатель истории, культуры и самобытности народа.
В связи со знаменательным днем представляем фотокопию исторически важного проекта алфавита, выставленной в витрине новой экспозиции Национального музея истории Азербайджана, посвященной основоположнику азербайджанской национальной драматургии Мирзе Фатали Ахундзаде.
В 1863 году М.Ф. Ахундзаде, лично представивший проект нового алфавита в Стамбуле, сообщил турецким учёным о важности замены арабского алфавита новым алфавитом с латинской графикой. Также он посетил ряд городов мира, чтобы узнать мнение экспертов. Однако его не обескуражил тот факт, что проект не был принят и М.Ф. Ахундзаде верил, что будущее поколение по достоинству оценит его идею.