18 dekabr 2000-ci il tarixində Ulu Öndər Heydər Əliyevin Sərəncamına əsasən, avqustun 2-si kino işçilərinin peşə bayramı - Azərbaycan Kinosu Günü elan edilib.
Azərbaycan kinosunun yaranması ilk dəfə 1898-ci ildə Bakıda kinosüjetlərin kütləvi nümayişi ilə başlayıb.
Fotoqraf Aleksandr Mişonun 1898-ci il avqustun 2-də lentə aldığı "Bibiheybətdə neft fontanı yanğını", "Əlahəzrət Buxara əmirinin yolasalma mərasimi", "Qafqaz rəqsi" xronikal sənədli və "İlişdin" adlı bədii süjetli filmləri müstəqil nümayiş etdirməsi Azərbaycan Kinosunun yaranma günü sayılır.
Əlamətdar günlə bağlı Azərbaycan kinosuna aid Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda qorunan materialları təqdim edirik. Nümunələr arasında "Azərbaycan kinomatoqrafiyası" (1974), "Ümumittifaq kinofestivalları" (1974) bukletləri, Bakıda keçirilən VII Ümumitiffaq kinofestivalında təşkil edilən "Yoldaş kino" konsertinin programı (1974), "Dədə Qorqud" (Sönmüş tonqalların işığı) , "Səmt küləyi" (1973), "Ürək, Ürək" (1976) bədii filmlərinin fotoşəkilləri yer alır.

18 декабря 2000 года Указом общенационального лидера Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева 2 августа было объявлено профессиональным праздником работников кино - Днем азербайджанского кино.
Создание азербайджанского кино началось в 1898 году с массового показа киносюжетов в Баку.
2 августа 1898 года фотограф Александр Мишон организовал независимый показ художественных сюжетов «Пожар на нефтяном фонтане Бибиэйбате», «Проводы его высочества эмира бухарского», «Кавказский танец» и «Попался». Этот день считается днем создания национального кино Азербайджана.
В связи со знаменательной датой представляем вашему вниманию материалы, отражающие малую часть истории азербайджанского кинемотографа, которые хранятся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана. Это – такие буклеты, как «Азербайджанская кинематография» (1974), «Всесоюзные кинофестивали» (1974), программа концерта «Товарищ кино», организованного на VII Всесоюзном кинофестивале в Баку (1974), фотоснимки из фильмов «Деде Горгуд» (Свет погасших костров), «Попутный ветер» (1973), «Сердце, сердце» (1976).