Muzeydə Neft Daşlarını əks etdirən fotoalbom qorunur
Neft Daşları dünyada ilk dəfə açıq dənizdə neft hasilatı məqsədilə inşa edilmiş unikal sənaye mərkəzidir. 1949-cu ildə Azərbaycan SSR dövründə Xəzər dənizinin Azərbaycan sahillərində yaradılıb. Neft Daşları həm də "Dənizdəki Şəhər" adı ilə tanınır. Burada infrastruktur binaları, yataqxanalar, idman meydançaları, kitabxanalar və digər sosial obyektlər yerləşir. Neft Daşları yalnız neft sənayesindəki önəmli rolu ilə deyil, həm də mühəndislik və texnoloji yenilikləri ilə tanınır. Bu layihə dünya miqyasında dəniz neft sənayesinin inkişafında mühüm bir addım sayılır. Neft Daşları 1950-ci illərdə Sovet İttifaqının neft sənayesində böyük bir uğur simvolu kimi qəbul edilirdi və bu uğur Azərbaycanın neft sənayesindəki mühüm yerini təsdiqləyir.
Hazırda, Neft Daşları hələ də fəaliyyət göstərir və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) tərəfindən idarə olunur. Bu unikal sənaye kompleksi dünyanın hər yerindən mühəndislər və neft mütəxəssisləri üçün böyük maraq kəsb edən bir məkandır.
Muzeyin Sənədli mənbələr fondunda “Azərbaycan SSR-də dəniz neft yataqlarının kompleks işlənməsi” adlı fotoalbom qorunur. Albomda Neft Daşlarının fəaliyyətinə dair fotoşəkillər yer alır. Fotoşəkillər arasında suyun səthində qurulan ilk buruqları, özüllər üzərində salınan estakadaları, ardınca tikilən fəhlə şəhərciyini, istehsalat binalarını, nəhəng neftçıxarma mədəni ilə əlaqə saxlamaq üçün istifadə edilən gəmiləri və onların heyətini görmək mümkündür.

В музее хранится фотоальбом с изображениями Нефтяных камней
Нефтяные Камни – уникальный промышленный центр в мире, впервые построенный в открытом море с целью добычи нефти. Он был основан в 1949 году на берегу Каспийского моря в период существования Азербайджанской ССР. Нефтяные Камни также известны под названием «Город на море». Здесь расположены инфраструктурные здания, общежития, спортивные площадки, библиотеки и другие социальные объекты.
Нефтяные Камни известны не только своей важной ролью в нефтяной промышленности, но и своими инженерными и технологическими инновациями. Этот проект считается важным шагом в развитии мировой морской нефтяной отрасли. Нефтяные камни в 1950-х годах считались символом больших достижений в нефтяной промышленности Советского Союза и этот успех подтверждает особое место Азербайджана в нефтяной отрасли.
В настоящее время Нефтяные Камни по-прежнему действуют и их деятельность управляется Государственной нефтяной компанией Азербайджана (SOCAR). Этот уникальный промышленный комплекс представляет большой интерес для инженеров и нефтяников со всего мира.
В Фонде документальных источников музея хранится фотоальбом «Комплексное освоение морских нефтяных месторождений в Азербайджанской ССР». В альбоме представлены фотографии, отражающие деятельность Нефтяных Камней. На фотографиях первые скважины, построенные на поверхности воды, построенные на сваях причалы, построенный рабочий городок, промышленные здания, корабли с экипажем, которые использовали для поддержки связи с огромным нефтедобывающим месторождением.