Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində İdrak liseyinin 9-cu sinif şagirdlərinin iştirakı ilə 18 oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş “Müstəqilliyə gedən yol” adlı intellektual bilik yarışı keçirilib.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşı Aynur Babayeva “Müstəqillik xalqımızın ən böyük sərvətidir” adlı məruzə ilə çıxışında şagirdlərə müstəqillik dövrü ilə bağlı tarixi hadisələr haqqında ətraflı məlumat verib (foto-slaydın nümayişi ilə).
Daha sonra şagirdlər arasında Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş intellektual bilik yarışı keçirilib. Üç komanda – “Zəfər”, “Müstəqillik”, “Qarabağ” komandaları arasında keçirilən yarışda iştirakçılardan suallara ən tez və düzgün cavab verən “Müstəqillik” komandası qalib seçilib.
Sonda iştirakçılara muzeyin Azərbaycanın müstəqillik dövrü tarixini əks etdirən ekspozisiya zallarında, H.Z.Tağıyevin ev muzeyində ekskursiya aparılıb və xatirə fotosu çəkilib.

18 октября, в День независимости, в Национальном музее истории Азербайджана с участием учащихся 9-го класса средней школы Идрак прошёл конкурс интеллектуальных знаний под названием «Дорога к независимости». Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики. Затем сотрудница отдела инноваций и образовательных программ музея Айнур Бабаева, в своем выступлении на тему «Независимость – самое большое богатство нашего народа» (в сопровождении фотослайдов) дала студентам подробную информацию об исторических событиях, связанных с периодом независимости.
В следующем этапе среди учащихся был проведен конкурс интеллектуальных знаний, посвященный Дню Восстановления государственной независимости. В соревновании между тремя командами - "Зафар", "Мустагиллик" и "Карабах" - победила команда "Мустагиллик", которая мгновенно и верно ответила на все вопросы.
В завершение участникам была проведена экскурсия в экспозиции музея, отражающей историю периода Независимости Азербайджана и дома-музея Г.З.Тагиева, а также было сделано памятное фото.