28 oktyabr 2020-ci ildə Vətən Müharibəsi zamanı Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Bərdə şəhərinin dinc sakinlərinin sıx hərəkətdə olduğu və ticarət obyektlərinin kompakt yerləşdiyi əraziyə “Smerç” tipli raketinin atılması nəticəsində 5-i qadın olmaqla, 21 nəfər həlak olmuş, 8-i uşaq, 15-i qadın olmaqla, 70 şəxs isə müxtəlif dərəcəli bədən xəsarətləri almışdır. Eyni zamanda, 30-dan artıq mülki infrastruktur obyektinə, dinc sakinlərə məxsus 20-dən çox fərdi yaşayış evlərinə və 22 nəqliyyat vasitəsinə külli miqdarda ziyan dəymişdir.
Həmin raketin qalığı 2021-ci il tarixində ANAMA tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə Vətən Müharibəsi fondunda daimi saxlanılmağa verilib. Smerç raketinin qalığının diametri-27 sm, uzunluğu – 2.53 metrdir.
Sözügedən raketin qalığı muzeydə 2021-ci ildə təşkil edilən “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgidə ictimaiyyətə təqdim olunub. Hazırda isə muzeyin elmi ekspozisiyanın “Zəfər “ zalında nümayiş olunur.

28-го октября 2020 года, в ходе Отечественной войны, в результате пуска ВС Армении ракеты типа "Смерч" по району, где мирные жители города Барда находились в плотном движении и компактно располагались коммерческие объекты, погибли 21 человек, из них 5 женщин, а также 70 человек, включая 8 детей и 15 женщин, получили ранения различной степени. Были серьезно повреждены более 30 объектов гражданской инфраструктуры, более 20 частных жилых домов, принадлежащих гражданским лицам, и 22 транспортных средства.
В 2021 году остатки этой ракеты были переданы АНАМА Национальному музею истории Азербайджана на постоянное хранение в фонде Отечественной войны. Диаметр остатков ракеты «Смерч» составляет 27 см, а длина — 2,53 метра.
Остатки упомянутой ракеты были представлены публике на выставке «Карабах – вдохновение всех желаний», организованной в музее в 2021 году. В настоящее время она экспонируется в зале «Победа» научной экспозиции музея.