Tanınmış arxeoloq, Şimali Kipr Türk Respublikasının Arkın Yaradıcı Sənətlər və Dizayn Universitetinin professoru Latife Summerer tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Muzeyşünaslıq, arxeologiya və mədəni irsin qorunması” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlimdə muzey əməkdaşları ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Memarlıq və İnşaat Universitetinin müəllim və tələbə heyəti iştirak ediblər.
Təlim zamanı “Muzey pedaqogikası”, “Arxeologiya və turizm”, “Turizm üçün qorunan ərazilərin açılması”, “Muzeylərin təhsildə rolu” adlı mövzular üzrə müzakirə aparılıb və suallar Latife Summerer tərəfindən ətraflı cavablandırılıb.

Известный археолог и профессор Университета творческих искусств и дизайна Аркин Турецкой Республики Северного Кипра Латифе Саммерер провела тренинг в Национальном музее истории Азербайджана по специальности «Музеология, археология и сохранение культурного наследия».
Наряду с сотрудниками музея, в тренинге приняли участие преподаватели и студенты Азербайджанского государственного университета архитектуры и строительства.
В ходе тренинга прошла дискуссия на темы «Музейная педагогика», «Археология и туризм», «Открытие охраняемых территорий для туризма», «Роль музеев в образовании», и Латифе Саммерер подробно ответила на все вопросы, заданные участниками.