27 sentyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi, Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin hərbi gücü ilə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda başlamış Vətən Müharibəsində ordumuzun döyüş meydanında əldə etdiyi parlaq qələbə tarixi torpaqlarımızın 30 illik işğaldan azad edilməsinə yol açdı. Ölkəmizin işğal altında olan ərazisinin böyük bir hissəsinin, xüsusilə 8 noyabr tarixində Şuşanın düşmən işğalından azad olunması müharibənin taleyində həlledici rol oynadı.
Prezident İlham Əliyevin imzaladığı Sərəncama əsasən, 8 noyabr hər il ölkəmizdə Zəfər Günü kimi qeyd olunur.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində şanlı zəfərimizin əbədiləşdirilməsi və gələcək nəsillərə ötürülməsi məqsədilə Vətən Müharibəsi fondu fəaliyyət göstərir. Fondda şəhid və qazilərimizin şəxsi əşyalarının sayı 3000-i keçib.
Əlamətdar günlə bağlı muzeyin yeni ekspozisiyasının Vətən Müharibəsinə həsr olunmuş Zəfər zalında nümayiş olunan eksponatları təqdim edirik.

Блестящая Победа, одержанная нашей армией на поле боя в Отечественной войне, начавшейся под руководством Президента Азербайджанской Республики, Главнокомандующего Ильхама Алиева 27 сентября 2020 года за территориальную целостность нашей страны, открыла путь к освобождению наших земель от 30-летней оккупации.
Освобождение 8 ноября от вражеской оккупации значительной части оккупированной территории нашей страны, особенно Шуши, сыграло решающую роль в судьбе войны.
Согласно Указу, подписанному Президентом Ильхамом Алиевым, ежегодно 8 ноября в нашей стране отмечается как День Победы.
С 2021 года с целью увековечения нашей славной победы и передачи ее будущим поколениям в Национальном музее истории Азербайджана действует Фонд Отечественной войны. Количество личных вещей наших шехидов и ветеранов в фонде превысило 3000 единиц.
В связи со знаменательным днем представляем вашему вниманию экспонаты, представленные в Зале Победы новой экспозиции музея, посвященной Отечественной войне.