Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı nümayəndəliyi Avropa İttifaqına üzv dövlətlərin səfirliklərinin və Art Council Azərbaycan QHT-nin birgə təşkilatçılığı ilə beşinci dəfə keçirilən “FantazEU” Mədəni İrs Festivalı çərçivəsində ilk Avropa milli geyimlərinin sərgisi keçirilib.
Sərgidə Bolqarıstan, Çexiya, Almaniya, Latviya, Litva, Polşa, Rumıniya və Slovakiya səfirlikləri müxtəlif tarixi dövrlərə aid adət-ənənələrini, Aİ ölkələrinin müxtəlifliyini və mədəni təcrübəsini əks etdirən milli geyimlərini təqdim ediblər. Eyni zamanda, sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunan, Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini əks etdirən unikal milli geyimlər də yer alıb.
Aİ-nin Azərbaycandakı səfiri Peter Mixalko tədbirdə çıxış edərək bildirib ki, “Milli geyimlərin muzeydə sərgilənməsinin əhəmiyyəti böyükdür. Milli geyim millətin tarixinin əksidir. O, sosial-iqtisadi, mədəni-tarixi, təbii-coğrafi amillərin təsiri altında formalaşır. Məhz buna görə də milli geyim müxtəlif ölkələrin mədəniyyətini öyrənmək üçün mənbəyə çevrilir. Ümid edirik ki, sərgi Azərbaycan ziyarətçilərinə Aİ-yə üzv ölkələrin milli mədəniyyəti və folkloru haqqında daha çox məlumat əldə etməyə kömək olacaq”.

В рамках фестиваля культурного наследия «FantazEU» в Национальном музее истории Азербайджана при организации Представительства Европейского Союза (ЕС) в Азербайджане, посольств стран-членов Европейского Союза и Организации Совета Искусств Азербайджана НПО открылась пятая выставка первых европейских национальных костюмов.
На выставке посольства Болгарии, Чехии, Германии, Латвии, Литвы, Польши, Румынии и Словакии представили свои национальные костюмы, отражающие традиции разных исторических периодов, многообразие и культурный опыт стран ЕС. В экспозицию также были включены уникальные национальные костюмы, хранящиеся в Национальном музее истории Азербайджана, отражающие историю и культуру Азербайджана.
Выступая на мероприятии, посол ЕС в Азербайджане Петер Михалко отметил, что «Выставка национальных костюмов в музее очень важна. Национальный костюм - это отражение истории страны. Он формируется под влиянием социально-экономических, культурно-исторических, природно-географических факторов. Именно поэтому национальный костюм становится источником изучения культуры разных стран. Надеемся, что выставка поможет азербайджанским посетителям получить больше информации о национальной культуре и фольклоре стран-членов ЕС».