Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən tədbirlər çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Elmi macəralar saatı“ layihəsi əsasında 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin şagirdlərinə “Naxçıvanın qədim mədəniyyəti Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinin eksponatlarında” adlı mühazirə keçirilib. Mühazirə muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri t.ü.f.d, dosent Nasir Quluzadə tərəfindən keçirilib.
N.Quluzadə mühazirəsində qeyd edib ki, muzeyin Arxeologiya fondunda mühafizə olunan arxeoloji materialların bir qismini Naxçıvan tapıntıları təşkil edir. Eneolitdən başlayaraq Orta əsrlər dövrünədək böyük bir mərhələni əhatə edən bu tapıntılar I Kültəpə, II Kültəpə, Şahtaxtı, Qızılburun (Qızılvəng), Naxçıvan, Danaqırd və Xaraba Gilan abidələrindən aşkar olunub. Tədqiqatçı alim N.Quluzadə arxeoloji tapıntıların Naxçıvanın qədim şəhər mədəniyyətinin öyrənilməsində də çox böyük əhəmiyyəti olduğunu vurğulayıb.

В рамках мероприятий в соответствии с распоряжением президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева о праздновании 100-летия Нахчыванской Автономной Республики в Национальном музее истории Азербайджана по материалам проекта «Час научных приключений» учащимся Центра развития детей и юношества № 5 прочитана лекция на тему «Древняя культура Нахчывана в экспонатах Национального музея истории Азербайджана». Лекцию прочитал заведующий Научно-фондовым отделом археологии музея, д.ф.п.и., доцент Насир Гулузаде.
В своей лекции Н. Гулузаде отметил: - «Часть археологических материалов, хранящихся в Археологическом фонде музея составляют находки из Нахчывана. Эти находки, охватывающие большой период от энеолита до средневековья, были обнаружены в памятниках Кюльтепе I и II, Шахтахты, Кызылбурун (Кызылванг), Нахчыван, Данагырд и Хараба Гилан». Учёный исследователь подчеркнул, что археологические находки имеют большое значение в изучении древней городской культуры Нахчывана.
Лекция была заслушана участниками с большим интересом, на заданные вопросы были даны подробные ответы.