Muzeydə “Minilliklərin yaddaşı-zərgərlik sənəti” və “Tirmə” adlı kataloqların təqdimatı keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində muzeyin unikal materilları əsasında hazırlanmış “Minilliklərin yaddaşı-zərgərlik sənəti” və “Tirmə” adlı kataloqların təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə bir sıra mədəniyyət, ictimaiyyət nümayəndələri və muzey əməkdaşları iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin Etnoqrafiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Gülzadə Abdulova müəllifi olduğu kataloqlar barədə ətraflı məlumat verib. G.Abdulova çıxışında qeyd edib ki, kataloq Azərbaycan zərgərlik sənətinin tarixi, xammal bazası, texniki üsulları, məmulat növləri, onların mifologiyasının tədqiqinə həsr olunub.
Sonra muzeyin direktoru, sözügedən kataloqların elmi redaktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, kitabın elmi rəyçisi t.e.d., AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun baş elmi işçisi, professor Fəzail Vəliyev, t.e.d., AMEA Tarix və Etnologiya İnstitutunun Türk xalqlarının tarixi şöbəsinin müdiri, t.e.d., Güllü Yoloğlu, AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Tunc dövrü arxeologiyası şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səfər Aşurov çıxış ediblər. Çıxışlar zamanı kataloqun zərgərlik sənətinin incəliklərini və gözəlliyini əks etdirən unikal kolleksiya əsasında hazırlandığı qeyd olunub.
Sonra zərgər Elşən Sahibcanov çıxış edərək qızı, gənc rəssam Fidan Sahibcanova ilə birlikdə keramika üzərində mina texnikası ilə hazırladıqları, dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəviyə həsr olunmuş əsəri muzeyin direktoru Nailə Vəlixanlıya təqdim edərək, muzeyə bağışladığını bildirib. Həmçinin, tədbirdə AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun, Bakı Dövlət Universitetinin əməkdaşları, Azərbaycan Zərgərlər Assossasiyasının Prezidenti Toğrul Abbasquliyev, "İrs", "Butalı", "Shakh Feligree" zərgərlik brendlərinin yaradıcıları, “AzərGold” QSC-nin nümayəndəsi Rövşən Əmircanov, “Levata” Group şirkətinin nümayəndəsi və digər şəxslər iştirak ediblər.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялась презентация каталогов «Память тысячелетий – ювелирное искусство» и «Тирме», подготовленных на основе уникальных материалов музея.
В мероприятии приняли участие представители культуры, общественности и сотрудники музеев.
Открывая мероприятие со вступительным словом, заведующая Научно-фондовым отделом этнографии музея, д.ф.п.и., доцент Гюльзаде Абдулова дала подробную информацию о созданных ею каталогах. Г. Абдулова отметила, что каталог посвящен изучению истории азербайджанского ювелирного искусства, его сырьевой базы, технических приемов, видов изделий, их мифологии.
Затем выступили директор музея, научный редактор данного каталога, академик Наиля Велиханлы, научный рецензент книги, доктор исторических наук, старший научный сотрудник Института археологии и антропологии НАНА профессор Фазаиль Велиев, заведующая Отделом истории тюркских народов Института истории и этнологии НАНА, доктор исторических наук Гюллю Йологлу, заведующий Отделом археологии бронзового века Института археологии и антропологии НАНА, доктор исторических наук, доцент Сафар Ашуров. В ходе выступлений было отмечено, что каталог подготовлен на основе уникальной коллекции, отражающей тонкости и красоту ювелирного искусства.
Затем выступил ювелир Эльшан Сахибджанов, который сообщил, что передаёт в дар музею работу, посвященную великому азербайджанскому поэту Низами Гянджеви, которую он и его дочь, молодая художница Фидан Сахибджанова, создали в технике эмали на керамике. Подарок был вручен директору музея Наиле Велиханлы.
На презентации присутствовали также сотрудники Института археологии и антропологии НАНА, Бакинского государственного университета, президент Ассоциации ювелиров Азербайджана Тогрул Аббасгулиев, создатели ювелирных брендов «Irs», «Butali», «Sakh Feligree», представители ЗАО «AzerGold» Ровшан Амирджанов, Группы компаний «Levata» и другие лица.