2 aprel 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində fəaliyyət göstərən "Gənc muzeyşünaslar və muzeyseverlər klubu" nun üzvləri Kəlbəcər rayon Tarix -Diyarşünaslıq Muzeyini ziyarət ediblər. İdeya rəhbəri S.Ələkbərova könüllüləri muzey əməkdaşlarına təqdim edərək, qeyd edib ki, “Yolumuz Qarabağadır! Qarabağ Azərbaycandır!” layihəsi çərçivəsində gənc muzeyşünaslarla birgə işğaldan azad edilmiş rayonların anım günlərində bütün rayon Tarix -Diyarşünaslıq Muzeylərini ziyarət ediblər. O, bildirib ki, İşğal olunmuş torpaqların qaytarılmasına baxmayaraq, düşmənin törətdiyi vəhşiliklər heç vaxt unudulmayacaq. Kəlbəcər sakinləri də düz 27 il bu günü yurd itkisinin ağrısı , torpaq həsrətinin acısı ilə yad ediblər. Sonra muzeyin direktoru Bərzani Əsgərov muzey haqqında könüllülərə məlumat verərək bildirib ki, 29 il bundan əvvəl şöhrəti respublikamızın hüdudlarından çox-çox uzaqlara yayılmış, tarixi əhəmiyyətli əşyalarla zəngin olan Kəlbəcər Tarix-Diyarşünaslıq muzeyi də erməni vandallarının əlinə keçərək, talan edildi. İçərisində 30 mindən artıq tarixi əhəmiyyətli əşya olan Kəlbəcər tarix-diyarşünaslıq muzeyi 1982-cı illərin əvvəllərində ədəbiyyatçı alim Şamil Əsgərov tərəfindən yaradılmışdır. Adı dillərdə dastan olan muzey özünün orijinallığına və zənginliyinə görə başqa muzeylərdən əsaslı surətdə fərqlənirdi. Mütəxəssislər və tamaşaçılar haqlı olaraq bu muzeyi həm də geologiya , arxeologiya, incəsənət və səs muzeyi adlandırırdılar. Muzeydə yüzlərlə xalça və xalça məmulatları, qədim mis qablar ,qədim silahlar, gümüş toqqalar və pullar, fotoşəkillər, adət-ənənələrimizi nümayiş etdirən əşyalar və görkəmli şəxsiyyətlərin lentə yazılmış səsləri (S.Vurğun, ak. M.Qaşqay, S.Rəhimov, Ə.Vəliyev, X.Məmmədov, Q.Qasımzadə, Q.Xəlilov və 500-dən çox başqa tanınmışlar.) və s. toplanmışdır. Hal-hazırda Bakı şəhərində fəaliyyət göstərən Kəlbəcər Tarix-Diyarşünaslıq muzeyində 6000-dən artıq eksponat var ki, onların əsasını fotoşəkillər, xalçalar, məfrəşlər, xurcunlar, duz torbaları, mis qablar, rəngbərəng kəsilib cilalanmış daşlar, tikmələr, küplər, qədim pullar, taxta üzərində yandırma üsulu ilə çəkilmiş portretlər, adət-ənələrimizi əks etdirən boya ilə çəkilmiş şəkillər, ağac nümunələri, bitki növləri, kitablar və s. təşkil edir. Kəlbəcər adət-ənələrimizi əks etdirən gildən düzəldilmiş fiqurlar, qədim pullar, Kəlbəcər toylarının lent yazıları muzeyin qiymətli eksponatlarındandır. “Muzeylərimizi tanıyaq və tanıtdıraq“ devizi altında bir çox muzeylərdə olan gənc muzeyşünaslar burada da çox maraqlı məlumatlar əldə ediblər.
B. Əsgərov gəncləri maraqlandıran sualları ətraflı cavablandıraraq qeyd edib ki, artıq Kəlbəcər rayon Tarix - Diyarşünaslıq muzeyi öz əvvəlki ünvanına qayıtmaq üçün hazırdır. Sonda, S. Ələkbərova Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi adından muzeyin elmi nəşrlərini Bərzani Əsgərova təqdim edib və layihənin həyata keçirilməsinə göstərdiyi dəstəyə görə , ona gənc muzeyşünaslar və öz adından təşəkkür edib!

2 апреля 2022 года члены «Клуба молодых музеологов и любителей музеев», действующего при Национальном музее истории Азербайджана, посетили Краеведческий Музей Кельбаджарского района, временно расположенного в Баку. Представляя волонтеров сотрудникам музея, руководитель идеи С.Алекперова отметила, что в рамках проекта «Наш путь в Карабах! Карабах — это Азербайджан!» вместе с юными музееведами посетили все областные краеведческие музеи в дни памяти освобожденных краев.
Она отметила, что, оккупированные территории уже возвращены, зверства, совершенные врагом, никогда не будут забыты. Жители Кельбаджара тоже 27 лет прожили с болью потери родины и тоской по родной земле. Затем директор музея Барзани Аскеров давая волонтерам информацию о музее, рассказал, что 29 лет назад армянские вандалы полностью разграбили Кельбаджарский Краеведческий музей, слава которого распространилась далеко за пределы нашей республики и был богат историческими артефактами. Кяльбаджарский Краевеческий музей, в котором хранилось более 30 000 исторических экспонатов, был основан в начале 1982 года литературоведом Шамилем Аскеровым. Музей, о который был легендой, отличался от других музеев своей оригинальностью и богатством. Специалисты и зрители справедливо называли этот музей музеем геологии, археологии, искусства и звука. В музее были собраны сотни ковров и ковровых изделий, старинные медные сосуды, старинное оружие, серебряные пряжки и монеты, фотографии, предметы, демонстрирующие наши традиции и записанные голоса выдающихся личностей, ка С.Вургун, ак.М.Гашгай, С.Рагимов, А.Валиев, Х.Мамедов, Г.Гасымзаде, Г.Халилов и еще более 500 знаменитостей. В настоящее время, расположенный в Баку Кяльбаджарский Краеведческий музей, насчитывает более 6000 экспонатов (фотографии, ковры, ковровые сундуки, переметные смки – хурджун, мешки для соли, медная посуда, цветные полированные камушки, вышивки, кувшины, старинные монеты, портреты, выжженные по дереву, картины, отражающие наши традиции, образцы дерева, виды растений, книги и т. д). Среди ценных экспонатов музея – глиняные фигурки, отражающие кельбаджарские традиции, старинные монеты, кассетные записи кельбаджарских свадеб.
Молодые музеологи, побывавшие во многих музеях под девизом «Узнаем и представим наши музеи» здесь также получили очень интересную информацию. Отвечая на вопросы молодых музеологов, Б.Аскеров отметил, что Кяльбаджарский Краеведческий музей готов вернуться на прежний адрес. В завершение С.Алекперова подарила Б.Аскерову издания Национального музея истории Азербайджана и поблагодарила его за поддержку в реализации проekта.