Rauf İlyas oğlu Əliyev 1993-cü il fevralın 11-də Şamaxı şəhərində anadan olub. 1999-2008-ci illərdə Elşən Hüseynov adına 2 saylı Şamaxı şəhər tam orta məktəbinin rus dili bölməsində təhsil alıb və eyni zamanda Şamaxı şəhəri 1 nömrəli İmadəddin Nəsimi adına musiqi məktəbinin tar sinfinə qəbul olunmuşdur.
2012-ci ilin oktyabr ayının 10-nu hərbi xidmətə çağrılıb. 2012-ci ildə R.Əliyev müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılıb və 2012-2014-cü illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Ağdam rayonunda yerləşən “N” saylı hərbi hissəsində xidmət edib. Hərbi xidmətdən tərxis olunandan sonra 2015-ci ildə Qobustan şəhəri Rəşid Behbudov adına “Uşaq incəsənət məktəbi”ndə tar ixtisası üzrə müəllim işləməyə başlayıb. İşlədiyi müddət ərzində bir çox fəxri fərmanlarla təltif olunub. Rauf 2020-ci il sentyabr ayının 21-də könüllü olaraq cəbhəyə gedib. Tərtər-Ağdərə istiqamətində gedən döyüşlərə qatılıb. Talış-Ağayuq yüksəkliklərinin, Suqovuşanın alınmasında iştirak edib. Sentyabrın 30-da şəhid olub və oktyabrın 1-də Şamaxı şəhəri Şəhidlər xiyabanında dəfn olunub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan, igidliyi və şücaətini nümayiş edərək, vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Rauf Əliyev ölümündən sonra "Vətən uğrunda" medalı ilə, 29.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən isə "Laçının azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib.
Rauf İlyas oğlu Əliyevin şəxsi əşyaları AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda qorunur və “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” sərgisinin birinci hissəsində nümayiş olunub.

Алиев Рауф Ильяс оглы родился 11 февраля 1993 года в городе Шемахе. В 1999-2008 годах учился в отделении русского языка Шемахинской городской средней школы №2 имени Эльшана Гусейнова и одновременно был принят в Шемахинскую музыкальную школу №1 имени Имадеддина Насими по классу тар.
10 октября 2012 года был призван в армию. В 2012-2014 годах служил в воинской части «N» ВС Азербайджана, дислоцированной в Агдамском районе. После демобилизации с военной службы, в 2015 году он начал работать преподавателем музыки по классу тар в «Детской художественной школе» имени Рашида Бейбутова в Гобустане. На этой должности он был удостоен многих почетных грамот.
21 сентября 2020 года Рауф добровольно ушел на фронт. Участвовал в боях на Тертерско-Агдаринском направлении. Сражался в боях за Талыш-Агаюгские высоты, Суговушан. 30 сентября героически погиб. 1 октября его похоронили на Аллее шехидов в Шемахе.
За участие в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана, проявленное мужество и отвагу, достойное выполнение возложенных на него обязанностей, по Распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 15.12.2020 г. Рауф Алиев был посмертно награжден медалью «За Родину», а от 29.12.2020 г. - медалью «За освобождение Лачина».
Личные вещи Рауфа Ильяс оглу Алиева хранятся в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана НАНА и демонстрировались первой на выставке «Карабах – вдохновение всех желаний».