Polkovnik-leytenant Faiq Qaçay oğlu Qasımov 1974-cü il fevralın 10-da Qubadlı rayonunun Qayalı kəndində anadan olub. Faiq Qasımov 1981-ci ildə Qubadlı rayonunun Qayalı Kənd tam orta məktəbinin birinci sinfinə qəbul olmuşdur və 1990-cı ilə qədər orada təhsil almışdır. Milli Qəhrəman uşaq yaşlarında Əliyar Əliyevin məşqçiliyi altında idmanın güləş mövü ilə məşğul olmuşdur. 1993-cü il avqustun 31-də Qubadlı rayonunun ermənilər tərəfindən işğal edilməsindən sonra Qasımovlar ailəsi Sumqayıt şəhərinə gəlirlər.
Faiq Qasımov 1993-cü il avqustun 1-də Bakı Ali Birləşmiş Komandanlıq Məktəbinə qəbul olmuşdur və 1995-ci ildə oranı "Motoatıcı" ixtisası üzrə bitirmişdir.
1992-ci ildən Qubadlı rayonunun Yuxarı Cibikli kəndinin müdafiəsi uğrunda döyüşlərdə topçu olaraq xidmət edib. 1993-1995-ci illərdə Ali Birləşmiş Komandanlıq Məktəbində (BABKM) hərbi təhsil alıb.
Faiq Qasımov 1995-2010-cu illərdə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Naxçıvan şəhərində yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində, 2010-2012-ci illərdə Balakən rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində, 2012-2013-cü illərdə Mingəçevir şəhərində yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində, 2013-cü ildən isə Füzuli rayonunda yerləşən "N" saylı hərbi hissəsində xidmət edirdi.
Tarixə Aprel döyüşləri olaraq yazılan hərbi əməliyyatlar zamanı Faiq Qasımov cəbhənin Cəbrayıl rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə savaşmışdır.
Azərbaycan Ordusunun polkovnik-leytenantı olan Faiq Qasımov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən müharibəsi zamanı Füzulinin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə qərəmancasına şəhid olub. II Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 09.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən Faiq Qasımova ölümündən sonra "Vətən Müharibəsi Qəhrəmanı" adı verilib, 15.12.2020-ci il tarixli Sərəncamına əsasən "Vətən uğrunda" medalı, 25.12.2020-ci il tarixli Sərəncamlarına əsasən "Xocavəndin azad olunmasına görə", "Füzulinin azad olunmasına görə" medalı ilə təltif edilib.
Faiq Qasımov ailəli idi. Bir oğlu və bir qızı yadigar qalmışdır.
Faiq Qaçay oğlu Qasımovun şəxsi əşyaları AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fondunda qorunur və halhazırda “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” sərgisində nümayiş olunur.

Подполковник Фаик Гачай оглы Гасымов родился 10 февраля 1974 года в селе Гаялы Губадлинского района. Фаик Гасымов поступил в первый класс средней школы села Каялы Губадлинского района в 1981 году и учился в ней до 1990 года. В детстве занимался борьбой у титулованного борца классического стиля, Национального героя Алияра Алиева. После оккупации Губадлинского района армянами 31 августа 1993 года семья Гасымовых переехала в Сумгаит.
1 августа 1993 года Фаик Гасымов был принят в Бакинское высшее общевойсковое командное училище и окончил его в 1995 году по специальности «мотострелок».
С 1992 года служил артиллеристом в боях по обороне села Юхари Джибикли Губадлинского района. В 1993-1995 годах получил военное образование в Бакинском Общевойсковом Высшем Военном Училище (БОВВУ).
Фаик Гасымов в 1995-2010 годах служил в воинской части ВС Азербайджана, дислоцированной в Нахчыване, в 2010-2012 годах – в воинской части, расположенной в Балакенском районе, В 2012-2013 годах – в воинской части расположенной в городе Мингячевир, а с 2013 года – в воинской части, расположенной в Физулинском районе.
В ходе боевых действий, вошедших в историю как Апрельские бои, Фаик Гасымов участвовал в боях на направлении Джебраильского района фронта.
Полковник-лейтенант Азербайджанской Армии Фаик Гасымов, во время Отечественной войны, начатой ВС Азербайджана 27 сентября 2020 года с целью освобождения оккупированных Арменией территорий и восстановления территориальной целостности Азербайджана, участвовал в боях за освобождение Физули и погиб в первый же день войны. Похоронен на II Аллее шехидов.
За участие в боевых действиях по защите территориальной целостности Азербайджана и достойное выполнение своих обязанностей, Распоряжением Президента Азербайджана Ильхама Алиева от 09.12.2020 Фаик Гасымов посмертно удостоен звания «Герой Отечественной войны», а также награждён медалями «За Родину» (15.12.2020), «За освобождение Ходжавенда» и «За освобождение Физули». (25.12.2020)
Фаик Гасымов был женат. У него остались сын и дочь.
Личные вещи Фаика Гасымова хранятся в Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана НАНА и в настоящее время демонстрируются на выставке «Карабах – вдохновение всех желаний».