Muzey əməkdaşının yeni kitabı işıq üzü görüb
AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Elmi Şurasının qərarı ilə muzeyin Elmi Ekspozisiya və Sərgilərin Təşkili şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Səbuhi Əhmədovun “Gəncə xanı Cavad xanın buncuğu (tuğu)” adlı kitabı nəşr olunub (Bakı, 2021. 40 səh.) Kitabın elmi redaktoru t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarovdur. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin zəngin kolleksiyasında Azərbaycan xalqının dövlətçilik rəmzlərinin unikal nümunələri qorunmaqdadır. Müxtəlif obyektiv və subyektiv səbəblərdən onların böyük qismi indiyədək tədqiq olunmamışdır.
Təqdim edilən kitabda Azərbaycan xalqının yenilməzlik və cəsarət, vətənpərvərlik və qəhrəmnlıq rəmzinə çevrilmiş Gəncə xanı Cavad xanın muzeydə qorunan hakimiyyət atributu-buncuğu (tuğu) araşdırılır.
Bu kitabda Vətən tarixşünaslığında ilk dəfə olaraq həmin eksponatın tarixi, buncuq (tuğ) adının mənşəyi, tarixi forma və növləri, yayılma arealı kimi məsələlər tədqiqata cəlb edilmişdir.

Решением Ученого совета Национального музея истории Азербайджана НАНА издана книга заведующего Отделом научной экспозиции и организации выставок, д.ф.п.и, доцента Сабухи Ахмедова «Бунджук Гянджинского хана Джавад хана» (Баку, 2021. 40 стр.). Редактором издания является д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров. В богатой коллекции Национального музея истории Азербайджана хранятся уникальные образцы символов государственности азербайджанского народа. По разным объективным и субъективным причинам большинство из них до сих пор не изучено.
В представленной книге рассматривается хранящийся в музее атрибут власти гянджинского хана Джавад хана, ставший символом непобедимости и мужества, патриотизма и героизма азербайджанского народа. В книге впервые в отечественной историографии к изучению привлечены такие вопросы, как история экспоната, происхождение названия бунджуг, исторические формы и виды, ареал распространения.