Muzeydə “Orta əsr Gəncəsinin şirli keramikası (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası)” adlı kitabın təqdimatı keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində beynəlxalq elmi əməkdaşlıq çərçvəsində Beynəlxalq Mərkəzi Asiya Araşdırmaları İnstitutu, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu, Türk Akademiyası ilə birgə hazırladığı “Orta əsr Gəncəsinin şirli keramikası (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası)” (Глазурованная керамика средневековой Гянджи (коллекция Национального музея истории Азербайджана) adlı kitabın təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikası mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov, muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Beynəlxalq Türk Akademiyasının prezidenti, akademik Şahin Mustafayev, Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti, Prof. Dr. Aktoty Raimkulova, Bakı Dövlət Universitetinin Arxeologiya və etnoqrafiya kafedrasının müdiri, t.e.d Tarix Dostiyev, Səmərqənd Arxeologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi Aysulu İsgəndərova, KİV nümayəndələri və muzey əməkdaşları iştirak ediblər.
İştirakçıların çıxışları zamanı əsərin Gəncə şəhərinin orta əsr dövründəki keramika sənətinin incəliklərini və bu sənətin regionun mədəni inkişafına verdiyi töhfələri ətraflı şəkildə araşdıraraq, tarixi və mədəni irsimizi daha dərindən anlamağımıza imkan yaratdığını qeyd ediblər.
Kitab muzeyin Arxeologiya fondunda qorunan şirli keramika kolleksiyasının illüstrasiyalı albomla müşayiət olunan ilk kompleks tədqiqatıdır.
Qeyd edək ki, kolleksiyanın əsasını tanınmış Azərbaycan arxeoloqu İshaq Cəfərzadə tərəfindən 1938-1940-cı illərdə Gəncə şəhər yeri ərazisində aparılmış qazıntılarda əldə olunan arxeoloji materiallar təşkil edir. Şirli keramikanın analizi aparılarkən müqayisəli material kimi Azərbaycanın, Mərkəzi Asiyanın, İranın digər orta əsr şəhərlərində aşkar edilən, bədii-texnoloji baxımdan Gəncə kolleksiyası ilə oxşar cəhətləri olan nümunələr də tədqiqata cəlb olunmuşdur.
Kitabın müəllifləri tarix elmləri doktoru Tarix Dostiyev (Azərbaycan) və tarix elmləri namizədi Aysulu İsgəndərovadır (Özbəkistan). Layihənin elmi rəhbərləri, akademik Nailə Vəlixanlı və akademik Şahin Mustafayevdir.

В музее прошла презентация книги «Глазурованная керамика средневековой Гянджи (коллекция Национального музея истории
Национальный музей истории Азербайджана в рамках международного научного сотрудничества с Международным институтом центральноазиатских исследований, Тюркологическим институтом подготовил сборник трудов под названием «Глазурованная керамика средневековой Гянджи (коллекция Национального музея истории Азербайджана (коллекция Национального музея истории Азербайджана)». (Фонд культуры и наследия и Тюркская академия). В мероприятии приняли участие заместитель министра культуры Азербайджанской Республики Фарид Джафаров, директор музея академик Наиля Велиханлы, президент Международной Тюркской академии, президент Фонда тюркской культуры и наследия академик Шахин Мустафаев, президент Фонда турецкой культуры и наследия, профессор, доктор Актоты Раимкулова, заведующий кафедрой археологии и этнографии Бакинского государственного университета, доктор исторических наук Тарих Достиев, старший научный сотрудник Самаркандского института археологии Айсулу Искендерова, представители СМИ и сотрудники музея. В своих выступлениях участники отметили, что работа позволяет глубже понять наше историческое и культурное наследие, подробно изучая тонкости средневекового керамического искусства города Гянджа и вклад этого искусства в культурное развитие региона. Книга представляет собой первое комплексное исследование коллекции глазурованной керамики, хранящейся в Археологическом фонде музея, и сопровождается иллюстрированным альбомом. Следует отметить, что основу коллекции составляют археологические материалы, полученные в ходе раскопок, проведенных в 1938-1940 годах известным азербайджанским археологом Исхаком Джафарзаде в районе города Гянджа. При анализе глазурованной керамики в качестве сравнительного материала в исследование были также включены образцы, обнаруженные в других средневековых городах Азербайджана, Средней Азии и Ирана, имеющие схожие художественные и технологические особенности с гянджинской коллекцией. Авторы книги — доктор исторических наук Тарих Достиев (Азербайджан) и кандидат исторических наук Айсулу Искендерова (Узбекистан). Научными руководителями проекта являются академик Наиля Велиханлы и академик Шахин Мустафаев.