Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatı və “DAVAM” Gənclər Hərəkatının birgə təşkilatçılığı ilə 20 Yanvar faciəsinin 35-cü il dönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d., dosent Sevinc Nəsirova açaraq, qonaqları salamlayıb. S.Nəsirova tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edərək, bu qanlı faciənin səbəbləri barədə ətraflı məlumat verib, 20 Yanvar faciəsinin tariximizin şərəf və qəhrəmanlıq səhifəsi olduğunu vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan Respublikası Gənclər Fondunun şöbə müdiri Pərviz Mirələmli çıxışında qeyd edib ki , "20 Yanvar faciəsi – xalqımızın müstəqillik və suverenlik uğrunda göstərdiyi qəhrəmanlığın simvolu olaraq tariximizdə əbədi iz qoyduğu bir gündür."
“Böyük Qayıdış” Gənclər Təşkilatının sədri Nail Şükürov 20 Yanvar faciəsinin Azərbaycan xalqının azadlıq mübarizəsində yazdığı şanlı tarix, milli birlik və qəhrəmanlıq nümunəsi olduğunu vurğulayıb.
Sonra Vətən Müharibəsi qazisi Hikmət Məmmədov, Aprel döyüşlərinin iştirakçısı, Qarabağ Müharibəsi qazisi Əhliyyət Mehdiyev öz çıxışlarında qeyd ediblər ki, “20 Yanvar faciəsini təkcə bir hüzn günü kimi deyil, həm də xalqımızın azadlıq uğrunda göstərdiyi əyilməz iradənin, birliyimizin və qəhrəmanlığımızın parlaq nümunəsi kimi xatırlayırıq, şəhidlərimizin ruhu qarşısında baş əyirik və onların mirasını daim yaşadacağıq”.
Sonda 20 Yanvar faciəsi kimi mühüm tarixi hadisələri öz obyektivində əks etdirən fotomüxbir Rasim Sadıxov öz xatirələrini bölüşüb .

В Национальном музее истории Азербайджана молодёжная организация «Большое возвращение» и молодёжное движение «DAVAM» провели совместное мероприятие, посвященное 35-ой годовщине трагедии 20 января.
После исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики участники мероприятия почтили минутой молчания память военнослужащих, ставших шехидами в борьбе за свободу и территориальную целостность нашей страны.
Открыв мероприятие со вступительным словом, учёный секретарь музея, д.ф.п.и., доцент Севиндж Насирова поприветствовала гостей. Говоря о значении события, С.Насирова подробно рассказала о причинах кровавой трагедии, подчеркнув, что трагедия 20 января - это страница чести и героизма в нашей истории.
Затем заведующий отделом Молодежного Фонда Азербайджанской Республики Парвиз Мираламли в своём выступлении отметил, что «день трагедии 20 января – как символа героизма, проявленного нашим народом в борьбе за независимость и суверенитет, оставил неизгладимый след в нашей истории».
Председатель Молодёжной Организации «Большое возвращение» Наиль Шукюров подчеркнул, что трагедия 20 января является примером славной истории, национального единства и героизма азербайджанского народа в его освободительной борьбе.
Затем ветеран Отечественной войны Хикмет Мамедов и участник Апрельских боев, ветеран Карабахской войны Ахлият Мехтиев в своих выступлениях отметили, что «мы помним трагедию 20 января не только как день скорби, но и как яркий пример непоколебимой воли, единства и героизма, проявленных нашим народом во имя свободы, склоняем наши головы перед душами шехидов и всегда будем жить их наследием».
В заключение фотокорреспондент Расим Садыхов, запечатлевший в своём объективе такие важные исторические события как трагедия 20 января, поделился своими воспоминаниями .