Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fonduna Azərbaycan Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrinin mayoru, şəhid Vüsal Vəliyevə aid şəxsi əşyalar (kitel, şalvar, iki ədəd fotoşəkil, Vüsal Vəliyev haqqında “525-ci qəzet” , “Hərbi and” qəzetlərində dərc olunan məqalələr və Sabrina Gültəkinin “Şəhid Vüsalın dastanı” adlı kitabı) daxil olub.
Vüsal Vəliyev 15 iyul 1988-ci il də Şərur rayonunun Dizə kəndində anadan olub. 2012-ci ildə Xüsusi Təyinatlı Qüvvələr təlimini uğurla başa vurub. Mayor Vüsal Vəliyev vətənə xidməti zamanı “Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin 95 illiyi (1928-2013) Yubiley medalı”, “Azərbaycan Ordusunun 100 illiyi (1918-2018) Yubiley Medalı”, “10 il Qüsursuz xidmətlərə görə” 3-cü dərəcəli medalı ilə təltif olunub. Vüsal Vəliyev Vətən Müharibəsi zamanı Şuşanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib, noyabr ayının 9-da qəhramancasına şəhid olub. 14 dekabr 2020-ci il tarixində Şərur rayonundakı Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən Vüsal Vəliyev ölümündən sonra “Vətən uğrunda”, “Kəlbəcərin azad olunmasına görə”, “İgidliyə görə” medalları və “Azərbaycan bayrağı” ordeni ilə təltif edilib.

В Фонд Отечественной войны музея поступили новые материалы
В фонд Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана вошли личные вещи майора спецназа Азербайджана, шехида Вусала Велиева (китель, брюки, две фотографии, статьи о Вусале Велиеве, опубликованные в газетах «525-я газета» и «Hərbi and» («Военная присяга»), а также книга Сабрины Гюльтекин «Эпос о шехиде Вусале».
Вусал Велиев родился 15 июля 1988 года в селе Диза Шарурского района. В 2012 году он успешно завершил учёбу в Силах специального назначения. Майор Вусал Велиев за время службы был награждён Юбилейными медалями «95-летие Вооруженных Сил Азербайджанской Республики (1928-2013), «100-летие Азербайджанской Армии (1918-2018)» и медалью 3-й степени«10 лет безупречной службы».
Вусал Велиев героически погиб в боях за освобождение Шуши 9 ноября, в последний день войны. Похоронен 14 декабря 2020 года на Аллее Шехидов в Шарурском районе.
По распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Вусал Велиев посмертно награжден медалями «За Родину», «За освобождение Кельбаджара», «За отвагу» и орденом «Азербайджанский флаг».