13 Mart 2025-ci il saat 11-də Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Konfrans-Sərgi zalında Türkiyənin Kapadokya Universitetinin əməkdaşı Hümeyra Tüfekçi Parlak tərəfindən seminar keçiriləcək.
Seminar erməni köçürülməsinin səbəblərini izah edərək, Birinci Dünya Müharibəsindən əvvəl Anadoluda misionerlik fəaliyyətlərinin erməni separatçı hərəkatlarına necə təsir etdiyini araşdıracaq. Həmçinin, müharibə dövründə Osmanlı dövlətinin vəziyyəti tarixi mənbələr və arxiv sənədləri əsasında təqdim olunacaq. Seminar XVIII əsrin sonlarından etibarən Osmanlı imperiyasının çoxmillətli quruluşunun milliyyətçilik hərəkatlarının yüksəlişi ilə necə təhlükə altına düşdüyünü, Avropanın imperialist güclərinin Osmanlı torpaqlarındakı etnik qrupları qızışdıraraq imperiyanı parçalamağa çalışdıqlarını tədqiq edəcək. Bu kontekstdə, erməni köçürülməsi və bunun beynəlxalq münasibətlərə və imperiya daxilindəki etnik gərginliklərə necə təsir etdiyini müzakirə ediləcək.
Qeyd: Seminarda iştirak etmək üçün əlavə məlumat əldə etmək məqsədilə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinə müraciət edə bilərsiniz. (Tel: 012 5981741)

В музее состоится семинар, который проведет сотрудник Университета Каппадокии в Турции Хюмейра Туфекчи Парлак
13 марта 2025 года в 11:00 в Конференц-зале Национального музея истории Азербайджана состоится семинар сотрудницы Университета Каппадокии в Турции Хюмейры Туфекчи Парлак.
На семинаре будут разъяснены причины перемещения армян и рассмотрено, как миссионерская деятельность в Анатолии до Первой мировой войны повлияла на армянские сепаратистские движения. Также на основе исторических источников и архивных документов будет представлено положение Османского государства в период войны. На семинаре будет рассмотрено, как с конца XVIII века из-за роста националистических движений, многонациональная структура Османской империи оказалась под угрозой и как европейские империалистические державы на османских землях, подстрекая этнические группы, пытались разделить империю. В этом контексте будет обсуждаться переселение армян и его влияние на международные отношения и этническую напряженность внутри империи.
Примечание: За дополнительной информацией об участии в семинаре обращайтесь в Отдел международных связей и работы с общественностью Национального музея истории Азербайджана. (Телефон: 012 5981741)