Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Elm və Texnologiyada Avropa Əməkdaşlığı (COST) tərəfindən maliyyələşdirilən GameTable - Masaüstü Oyunlar İrsinin Hesablama Texnikaları inisiativinin İkinci İşçi Qrupunun seminar-görüşü baş tutub. Muzeyin konfrans zalında keçirilən tədbir Arxeologiya elmi fond şöbəsinin müdiri, t.ü.f.d., dosent Nasir Quluzadənin salamlama nitqi ilə açılıb.
Daha sonra Nasir Quluzadə və muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin elmi işçisi Aslan Qasımov tərəfindən təqdim olunan "Azərbaycanın saxsı oyuncaqları (Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin materialları əsasında)" mövzusunda çıxış dinlənilib.
Seminarda İkinci İşçi Qrupunun rəhbəri Valter Krist (Niderland) 2024-cü ildə həyata keçirilmiş fəaliyyətlər və görülən işlər barədə hesabat təqdim edib. Hesabatdan sonra ənənəvi oyunların rəqəmsallaşdırılması, həmçinin tədqiqatçıların dünyanın müxtəlif bölgələrində aşkar edilən oyunlar haqqında daha rahat məlumat əldə etməsi üçün yaradılmış Ludii oyunlar bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində müzakirələr aparılıb. Bundan əlavə, post-sovet ölkələrində tarixi və ənənəvi oyunların araşdırılması panelində Ukraynadan Oksana Ruçinska və Gürcüstandan Levan Losaberidze öz ölkələrində aşkar edilən masaüstü oyunlar haqqında çıxış ediblər. İtaliyalı tədqiqatçı İllaria Truzzi isə GameTable proqramının yaradılması və ideyanın planlanması ilə bağlı təqdimatla çıxış edib.
Seminar Azərbaycan, Niderland, Böyük Britaniya, İtaliya, İsveçrə, Yunanıstan, Türkiyə, Gürcüstan, Litva, Danimarka, İsveç və Ukraynadan olan tədqiqatçılar və mütəxəssislərin mövzuya uyğun məruzələri ilə davam edib. Seminarda təqdim olunan məruzələr iştirakçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və geniş müzakirələrə səbəb olub. Tədqiqatçılar ənənəvi oyunların tədqiqi və rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı vacib məqamları diqqətə çatdırıblar.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялся семинар-совещание Второй рабочей группы инициативы GameTable - Computational Techniques of Tabletop Gaming Heritage (COST), финансируемый Европейским сотрудничеством в области науки и технологий. Мероприятие, прошедшее в конференц-зале музея, открыл приветственным словом заведующий Научно-фондовым отделом археологии, д.ф.п.и., доцент Насир Гулузаде.
Затем был заслушан доклад на тему «Азербайджанские керамические игрушки (по материалам Национального музея истории Азербайджана)», представленный Насиром Гулузаде и научным сотрудником Научно-фондового отдела археологии музея Асланом Гасымовым.
На семинаре руководитель Второй рабочей группы Вальтер Крайст (Нидерланды) представил отчет о проделанной работе и мероприятиях в 2024 году. После отчёта состоялись обсуждения по вопросам оцифровки традиционных игр, а также совершенствования базы данных игр Ludii, которая была создана для более удобного доступа исследователей к информации об играх, обнаруженных в разных регионах мира. На панельной дискуссии по изучению исторических и традиционных игр в постсоветских странах Оксана Ручинска из Украины и Леван Лосаберидзе из Грузии рассказали о настольных играх, обнаруженных в их странах. Итальянский исследователь Иллария Труцци выступила с докладом о создании программы GameTable и планировании идеи.
Семинар продолжился докладами по теме исследователей и экспертов из Азербайджана, Нидерландов, Великобритании, Италии, Швейцарии, Греции, Турции, Грузии, Литвы, Дании, Швеции и Украины. Представленные на семинаре доклады были заслушаны участниками с большим интересом и вызвали широкие дискуссии. Исследователи подчеркнули важные моменты, касающиеся исследования и оцифровки традиционных игр.