Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Novruz bayramına həsr olunmuş “Novruz görüşləri” adlı silsilə tədbirlər keçirilib. Tədbir zamanı müxtəlif məktəblərin şagirdlərinin iştirakı ilə ustad dərsləri keçirilib və şagirdlər əyləncəli oyunlara cəlb olunublar.
Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin əməkdaşlarının köməkliyi ilə uşaqlar taxtadan hazırlanmış yumurta fiqurlarını rəngləyib, pazllar qurublar.
Daha sonra kəndir dartma yarışı, Kosa və Keçəl ilə "yumurta döyüşü" keçirilib, maraqlı səhnəciklər təqdim olunub. Hər tədbirin sonunda tədbir iştirakçıları üçün muzeyin elmi ekspozisiyasında və H.Z.Tağıyevin ev- muzeyində ekskursiya təşkil olunub.
Muzeydə keçirilən bu kimi silsilə tədbirlər milli adət-ənənələrimizin yaşadılması və gənc nəslə ötürülməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

В музее прошел ряд мероприятий, посвященных празднику Новруз
В Национальном музее истории Азербайджана прошел цикл мероприятий,«Новрузские встречи», посвященных празднику Новруз. В ходе мероприятия были проведены мастер-классы с участием учащихся разных школ, а также они были привлечены в увлекательные игры.
При помощи сотрудников Отдела инноваций и образовательных программ музея дети расписывали деревянные фигурки яиц и собирали пазлы.
Затем состоялись соревнования по перетягиванию каната, «яичный бой» с Кёса и Кечалом, а также были представлены интересные сценки. По окончании каждого мероприятия для участников мероприятия была организована экскурсия по научной экспозиции музея и дому-музею Г.З.Тагиева.
Подобные мероприятия, проводимые в музее, имеют большое значение для сохранения наших национальных традиций и передачи их молодому поколению.