AMEA-nın müxbir üzvü, tarix elmləri doktoru, professor Oqtay Əfəndiyev vəfat edib. Oqtay Əbdülkərim oğlu Əfəndiyev 26 mart 1926-cı ildə Bakı şəhərində anadan olub.
Moskva Şərqşünaslıq İnstitutunda təhsil alan O.Əfəndiyev Səfəvilər (Qızılbaşlar) dövlətinin siyasi, ictimai-iqtisadi tarixini araşdırıb, bu dövlətin inkişafında Azərbaycan türklərinin aparıcı rolunu ilk dəfə dövrün müxtəlif farsdilli salnamələri və sənədləri əsasında üzə çıxarıb. Bununla da tarix elmində Səfəvi dövlətinə “İran dövləti” kimi ənənəvi baxışın yanlış olduğu sübuta yetirilib. XV-XVI əsrin bir sıra əlyazma mənbələrini ilk dəfə tədqiqata cəlb edən O.Əfəndiyev tarix elmində “İranlı Don Juan” adı ilə məşhurlaşmış Orucbəy Bayatın Azərbaycan türkü olduğunu təsbit edib və onun əsərini rus dilində çapa hazırlayıb. 7 cildlik “Azərbaycan tarixi"nin 3-cü cildinin (XII-XVIII əsrlər) məsul redaktoru və müəlliflərindən olub. 2004-cü ildə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə “Şöhrət” ordeni ilə təltif edilib. Allah rəhmət eləsin!

Corresponding member of ANAS, Doctor of Historical Sciences, Professor Oqtay Efendiyev has died. Oqtay Abdulkarim oglu Efendiyev was born in Baku on March 26, 1926.
Graduating Moscow Institute of Oriental Studies O.Efendiyev had investigated political, social and economic history of Safavids (Gizilbashlar) state. He had revealed leading role of Azerbaijan turks in the development of this state on the basis of various Persian chronicles and documents for the first time.Thus, it was proved that, Safavi state wasn’t “The Iranian state”. O.Efendiyev had studied a number of manuscript sources of XV-XVI century for the first time, determined that, “Iraninan Don Juan” Orujbey Bayat was Azerbaijani turk and had published his work in Russian. He was one of the authors and responsible editors in chief of the third volume (XII-XVIII centuries) of 7 volumed “History of Azerbaijan”. Was awarded with “Glory” order by the decree of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev in 2004. Allah rəhmət eləsin!