Şimali Kipr Türk Respublikasının Girnə şəhərində yerləşən Yaxın Doğu Universitetində azərbaycanlı arxeoloq, tarix elmləri doktoru, professor Qafar Cəbiyevin anadan olmasının 75 illiyinə həsr olunmuş “Türk mədəniyyəti, incəsənəti və mədəni irsin mühafizəsi” adlı XIX beynəlxalq simpozium keçirilib.
Simpoziumda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları- Muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin müdiri, t.e.d., professor Nərgiz Əliyeva "Müstəqillik illərində Azərbaycanda islam dövrü arxeologiyası" (onlayn), elmi katib, t.ü.f.d., dosent Sevinc Nəsirova “Azərbaycanda təkəlduz tikmələr: texnikası və istifadə sahələri” (online), Arxeologiya elmi fond şöbəsinin elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Həbibə Əliyeva “Şəki bölgəsindəki türk-islam sənətinə aid epiqrafik abidələrdə son tədqiqatlar” (əyani), Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılova “Muzeylər və icma əməkdaşlığı: mədəni irsin qorunması və gələcək nəsillərə ötürülməsi” (onlayn) adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Simpoziumda Azərbaycan, Türkiyə, Şimali Kipr Türk Respublikası, Moldova, İtaliya, Özbəkistan, İran, Rusiya, ABŞ, Rumıniya, Macarıstan, Şimali Makedoniya, Kosova və digər ölkələri təmsil edən 80-dən çox alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.

В университете Ближнего Востока, расположенном в городе Кирения Турецкой Республики Северного Кипра, состоялся XIX Международный симпозиум «Турецкая культура, искусство и сохранение культурного наследия», посвященный 75-летию со дня рождения азербайджанского археолога, доктора исторических наук, профессора Гафара Джабиева.
На симпозиуме приняли участие сотрудники Национального музея истории Азербайджана. С докладом на тему «Археология исламского периода в Азербайджане в годы независимости» выступила заведующая Отделом научных исследований и презентации истории Азербайджана Музея, доктор исторических наук, профессор Наргиз Алиева (онлайн), на тему «Вышивка «текелдуз» в Азербайджане: техника и область применения» - учёный секретарь, д.ф.п.и., доцент Севиндж Насирова (онлайн), на тему «Современные исследования эпиграфических памятников тюрко-исламского искусства Шекинского региона» - сотрудник Научно-фондового отдела археологии, д.ф.п.и., доцент Габиба Алиева(очно), на тему «Сотрудничество музеев и общества: сохранение культурного наследия и передача его будущим поколениям» - заведующая Отделом международных связей и работы с общественностью Зумруд Исмаилова (онлайн).
В симпозиуме приняли участие более 80 ученых и исследователей, представляющих Азербайджан, Турцию, Турецкую Республику Северного Кипра, Молдову, Италию, Узбекистан, Иран, Россию, США, Румынию, Венгрию, Северную Македонию, Косово и другие страны.