AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunda “Azərbaycan 1941-1945-ci illər müharibəsində” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları- Vətən Müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov “1941-1945-ci illər müharibəsində azərbaycanlı qadınların iştirakı Azərbaycan sovet tarixşünaslığında”, İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənirə Qafarlı “Akademik Yusif Məmmədəliyevin həyat və yaradıcılığının Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunan eksponatlar əsasında tədqiqi” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.

В Институте истории и этнологии имени А.А. Бакиханова прошла республиканская научная конференция на тему «Азербайджан в войне 1941-1945 гг.».
На конференции с докладами выступили сотрудники Национального музея истории Азербайджана. С докладом на тему «Участие азербайджанских женщин в войне 1941-1945 годов в азербайджанской советской историографии» выступил заведующий Фондом Отечественной войны Шафа Мовсумов, и на тему «Исследование жизни и творчества академика Юсифа Мамедалиева на основе экспонатов, хранящихся в Национальном музее истории Азербайджана» - главный специалист Отдела инноваций и образовательных программ Ганира Гафарлы.