Muzeydə İkinci Dünya müharibəsi illərində faşizm üzərində Qələbənin 80 illiyinə həsr olunmuş tədbir keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyasının tələbələri, C.Naxçıvanski adına Hərbi Liseyin kursantları, şagirdlər, muzey əməkdaşları iştirak ediblər.
Muzeyin Vətən Müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov çıxış edərək, faşizm üzərində Qələbəyə həsr olunmuş tədbirin tarixi yaddaşın qorunması, milli birlik və vətənpərvərlik dəyərlərinin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib.
Tədbirin bədii hissəsində “Gənc şairlər” ədəbiyyat layihəsinin üzvləri tədbirin mövzusuna uyğun şeirlər səsləndiriblər, Tatar Gənclər Mərkəzinin “Yaşlək” ansamblının üzvləri isə rəqs nümunələri ilə çıxış ediblər.
Tədbirin bədii rəhbəri muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi Nigar Əhmədlidir. Tədbirdə həmçinin 1941–1945-ci illərdə faşizm üzərində qələbəni əks etdirən videoçarxlar və muzeyin kitabxanasında qorunan, qələbəyə həsr olunmuş kitablar nümayiş olunub.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 80-летию Победы над фашизмом во Второй мировой войне.
Руководитель Фонда Отечественной войны музея Шафа Мовсумов отметил, что мероприятие, посвященное Победе над фашизмом, имеет большое значение с точки зрения сохранения исторической памяти и пропаганды ценностей национального единства и патриотизма.
В художественной части мероприятия участники литературного проекта «Юные поэты» прочитали стихотворения, соответствующие тематике мероприятия, а участники ансамбля «Яшьлек» Татарского молодежного центра выступили с танцевальными номерами.
Художественным руководителем мероприятия является главный специалист Отдела инноваций и образовательных программ музея Нигяр Ахмедли.
На мероприятии также были показаны видеоролики, отражающие победу над фашизмом в 1941–1945 годах, и книги, хранящиеся в библиотеке музея, посвященные Победе.
В заключение преподаватели и студенты, принявшие участие в художественной программе, были награждены благодарственными грамотами.