Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Yeni Azərbaycan Partiyasının Səbail rayonu “H.Z.Tağıyev 4” ərazi təşkilatının təşkilatçılığı ilə Ulu öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş “Ümummilli lider Heydər Əliyev Müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə muzey əməkdaşları və Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin tələbələri iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Himni səsləndirildikdən sonra Ulu öndər Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin Vətən Müharibəsi fondunun mütəxəssisi, Yeni Azərbaycan Partiyasının Səbail rayonu “H.Z.Tağıyev 4” ərazi təşkilatının üzvü Gülnar Fərhadova tədbir haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonra Yeni Azərbaycan Partiyası Səbail rayon təşkilatının sədri Muxtar Nağıyev çıxış edərək, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin möhkəm təməllər üzərində qurduğu müstəqil Azərbaycan dövlətinin bu gün Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti nəticəsində uğurla inkişaf etdiyini qeyd edib. Daha sonra “Z.Tağıyev küçəsi, 4” Ərazi Partiya Təşkilatının sədri, muzeyin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Bəhmən Kərimov Ulu Öndərin Azərbaycanda mədəniyyətin inkişafı, muzey işinin təşkili və tarixi abidələrin qorunması sahəsində göstərdiyi misilsiz xidmətlərdən danışıb. O, Heydər Əliyevin bu istiqamətdə gördüyü işlərin bu gün də davam etdirildiyini və gələcək nəsillər üçün qiymətli irs olduğunu vurğulayıb.
Sonda Ulu öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş film nümayiş olunub.
Tədbirin sonunda qonaqlar muzeyin ekspozisiyasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən eksponatlarla tanış olublar.

В Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие под названием «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – автор Конституции независимого Азербайджана», посвященное 102-й годовщине со дня рождения великого лидера Гейдара Алиева, организованное территориальной организацией «Г.З. Тагиев 4» Сабаильского района партии «Ени Азербайджан». В мероприятии приняли участие сотрудники музея и студенты Азербайджанского финансово-экономического колледжа.
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики минутой молчания была почтена память великого лидера Гейдара Алиева.
Открывшая мероприятие вступительной речью специалист Фонда Отечественной войны музея, член Сабаильской районной территориальной организации «Г.З.Тагиев 4» партии «Ени Азербайджан» Гюльнар Фархадова, дала подробную информацию о мероприятии.
Затем выступил председатель Сабаильской районной организации партии «Ени Азербайджан» Мухтар Нагиев, который отметил, что независимое Азербайджанское государство, построенное на прочных основах общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, сегодня успешно развивается в результате дальновидной политики Президента Ильхама Алиева.
Председатель территориальной партийной организации «Улица З. Тагиева, 4», ведущий научный сотрудник музея, д.ф.п.и., доцент Бахман Керимов рассказал о беспримерных заслугах Великого Лидера в развитии культуры в Азербайджане, организации музейного дела, охране исторических памятников. Он подчеркнул, что работа, проделанная Гейдаром Алиевым в этом направлении, продолжается и сегодня и является ценным наследием для будущих поколений.
В заключение был показан фильм, посвященный великому лидеру Гейдару Алиеву.
В завершение мероприятия гости ознакомились с представленными в экспозиции музея материалами, отражающие жизнь и деятельность великого лидера Гейдара Алиева.