8 noyabr 2025-ci il tarixində "Konstitusiya və Suverenlik İli" elan edilməsi ilə əlaqədar olaraq, Şamaxı rayonunun Sabir qəsəbə tam orta məktəbində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş “Ümummilli Lider Heydər Əliyev müstəqil Azərbaycan Konstitusiyasının müəllifidir” adlı konfrans keçirilib. Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d. Laçın Mustafayev iştirak edib.
Laçın Mustafayev konfransın plenar sessiyasında müstəqil Azərbaycanın qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin siyasi irsi, Azərbaycan Konstitusiyasının tarixi inkişaf yolu, Prezident İlham Əliyevin dövlət idarəçiliyindəki rolu, eləcə də ölkənin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün bərpası mövzularında geniş məruzə ilə çıxış edib.
Daha sonra Laçın Mustafayev I Panelin moderatoru kimi konfransı idarə edərək şagirdlərin təqdim etdiyi məruzələri dinləyib.

В связи с объявлением 8 ноября 2025 года «Годом Конституции и суверенитета», в средней школе поселка Сабир Шамахинского района состоялась конференция «Общенациональный лидер Гейдар Алиев – автор Конституции независимого Азербайджана», посвященная 102-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева. На конференции участвовал старший научный сотрудник Научно-фондового отдела археологии Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и. Лачын Мустафаев.
На пленарном заседании конференции Лачын Мустафаев выступил с подробным докладом, посвященным политическому наследию основателя независимого Азербайджана, общенационального лидера Гейдара Алиева, историческому пути развития Конституции Азербайджана, роли Президента Ильхама Алиева в управлении государством, а также восстановлению суверенитета и территориальной целостности страны.
Затем Лачын Мустафаев выступил в качестве модератора первой панели конференции и заслушал доклады, представленные учащимися.