Bu gün Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin leytenantı, Vətən Müharibəsinin şəhidi İbrahim Vəlizadənin doğum günündən 27 il ötür.
İ.Vəlizadə 1998-ci il iyunun 11-də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunda anadan olub. 2020-ci il sentyabrın 27-də başlayan Vətən Müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətində gedən ağır döyüşlərdə itkin düşüb. Uzun müddətli axtarışlar nəticə vermədiyindən Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi tərəfindən İbrahim Vəlizadə rəsmi olaraq itkin hesab olunub və ona şəhid statusu verilib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən İbrahim Vəlizadə ölümündən sonra “Vətən uğrunda” və “Kəlbəcərin azad olunmasına görə” medalları ilə təltif olunub.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda Şəhid İbrahim Vəlizadəyə aid şəxsi əşyalar -hərbi səhra köynəyi, sənədləri və fotoşəkilləri qorunur.

Представляем личные вещи шехида Отечественной войны Ибрагима Велизаде
Сегодня исполняется 27 лет со дня рождения лейтенанта Вооруженных сил Азербайджана, шехида Отечественной войны Ибрагима Велизаде.
И. Велизаде родился 11 июня 1998 года в Шарурском районе Нахчыванской Автономной Республики. В период Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, пропал без вести в ожесточённых боях в направлении Муровдага. Поскольку долгие поиски не дали результатов, Министерством обороны Азербайджанской Республики Ибрагим Велизаде был официально объявлен пропавшим без вести и ему был присвоен статус шехида.
Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Ибрагим Велизаде посмертно награжден медалями «За Родину» и «За освобождение Кельбаджара».
В Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана хранятся личные вещи шехида Ибрагима Велизаде — военная гимнастёрка, документы и фотографии.