Dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevin Azərbaycan SSR Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi seçilməsindən 56 il ötür
14 İyul 1969-cu il tarixində Umumilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan SSR Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi seçilib. Həmin dövrdə Heydər Əliyev Azərbaycanı Sovet İttifaqının ən inkişaf etmiş respublikalarından birinə çevirmək üçün bütün sahələrdə geniş islahatlar həyata keçirməyə başlayıb və respublika tarixin ən parlaq inkişaf mərhələsini yaşayıb. Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan Respublikasının inkişaf etmiş dövlət kimi möhkəmlənməsində xidmətləri əvəzedilməzdir.
Əlamətdar günlə bağlı Heydər Əliyevin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Fotoneqativ materilları fondunda qorunan Bakı şəhərində keçirilmiş iməclikdə iştirakını əks etdirən fotoşəkilini təqdim edirik (1976-cı il).

Прошло 56 лет со дня избрания Гейдара Алиева первым секретарем ЦК Коммунистической партии Азербайджанской ССР
14 июля 1969 года общенациональный лидер Гейдар Алиев был избран первым секретарем ЦК Коммунистической партии Азербайджанской ССР. В тот период Гейдар Алиев начал претворять в жизнь масштабные реформы во всех областях с целью превратить Азербайджан в одну из самых развитых республик Советского Союза, и республика пережила самый яркий этап развития в своей истории.
Заслуги Великого Лидера Гейдара Алиева в укреплении Азербайджанской Республики как развитого государства незаменимы.
В связи со знаменательным днём представляем вашему вниманию фотографию Гейдара Алиева, отражающую его участие на субботнике, проходящем в Баку. Фото хранится в Фонде фотонегативных материлов Национального музея истории Азербайджана (1976 г.).