Tovuz döyüşlərindən 5 il ötür
Bu gün Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycan mövqelərinə hücum etməsi ilə başlayan Tovuz döyüşlərinin 5-ci ildönümüdür. 2020-ci ilin 12 iyul tarixində Ermənistan ordusu Ermənistan-Azərbaycan dövlət sərhədinin Tovuz rayonu istiqamətində atəşkəs rejimini pozaraq mövqelərimizə hücum etmişdir. Həmin döyüşlərdə Azərbaycan Ordusunun 12 hərbi qulluqçusu – general-mayor Polad Həşimov, polkovnik İlqar Mirzəyev, mayorlar Namiq Əhmədov və Anar Novruzov, baş leytenant Rəşad Mahmudov, gizirlər İlqar Zeynallı və Yaşar Babayev, müddətdən artıq hərbi xidmət qulluqçuları əsgər Elçin Mustafazadə, çavuş Vüqar Sadıqov, əsgər Nazim İsmayılov, baş əsgər Elşad Məmmədov və əsgər Xəyyam Daşdəmirov qəhrəmancasına şəhid olublar.
Tovuz döyüşlərində şəhid olan Azərbaycanın Milli Qəhrəmanları general-mayor Polad Həşimov və polkovnik İlqar Mirzəyevin şəxsi əşyaları hazırda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda qorunur. Muzeyin kolleksiyasında Polad Həşimova aid 3 fotoşəkil, istiləşdirilmiş qış gödəkçəsi, üzərində general-mayor rütbəsi olan kitel, şalvar, baş geyimi, bel kəməri, sənədləri, təsbeh və qələm, həmçinin İlqar Mirzəyevə məxsus kitel, şalvar, papaq, kəmər, qobur, qısaqol köynək, çəkmələr və içərisində hərbi ləvazimatlar olan səhra çantası saxlanılır.
Qeyd edək ki, bu materiallar muzeydə təşkil olunan “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgidə xüsusi vitrində nümayiş etdirilib. Hazırda eksponatlar muzeyin ekspozisiyasının “Zəfər” zalında ziyarətçilərə təqdim olunur.

Прошло 5 лет с боёв в Товузском районе
Пять лет назад, 12 июля 2020 года, в направлении Товузского района армяно-азербайджанской государственной границы армянская армия нарушила режим прекращения огня и атаковала наши позиции.
В этих боях героически погибли 12 военнослужащих Азербайджанской Армии - генерал-майор Полад Гашимов, полковник Ильгар Мирзоев, майор Намиг Ахмедов, майор Анар Новрузов, старший лейтенант Рашад Махмудов, прапорщик Ильгар Зейналлы, прапорщик Яшар Бабаев, солдаты, отслужившие сверх срока - рядовой Эльчин Мустафазаде, сержант Вугар Садыгов, рядовой Назим Исмайлов, старший рядовой Эльшад Мамедов и рядовой Хайям Дашдамиров.
В настоящее время В Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана хранятся личные вещи, павших в Товузских боях: 3 фотографии, утеплённая зимняя куртка, китель генерал-майора, брюки, головной убор, поясной ремень, документы, четки и ручка, принадлежавших Национальному герою Азербайджана генерал-майору Поладу Гашимову, а также китель, головной убор, ремень, кобура, рубашка с короткими рукавами, ботинки и полевая сумка с военным снаряжением.
Следует отметить, что данные материалы экспонировались на выставке «Карабах – вдохновение всех желаний», организованной в музее в 2021 году. В настоящее время эти экспонаты представлены посетителям в специальных витринах в зале «Победа» экспозиции музея.