18 sentyabr – Milli Musiqi Günü və Üzeyir Hacıbəyovun 140 illiyi
Bu gün, 18 sentyabr tarixində ölkəmizdə dahi bəstəkar, görkəmli ictimai xadim Üzeyir Hacıbəylinin doğum günü münasibətilə Milli Musiqi Günü qeyd olunur. 1995-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Heydər Əliyevin Fərmanı ilə, bəstəkarın anadan olmasının 110 illik yubileyi ərəfəsində 18 sentyabrın Milli Musiqi Günü kimi qeyd olunması qərara alınmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamına əsasən isə, 2025-ci ilin sentyabr ayında Üzeyir Hacıbəylinin anadan olmasının 140 illiyi geniş şəkildə qeyd olunur.
Üzeyir Hacıbəyov Azərbaycan musiqi sənətində əvəzsiz xidmətlər göstərmiş, Şərqdə ilk opera– “Leyli və Məcnun”, həmçinin ilk musiqili komediya və müxtəlif janrlarda çoxsaylı əsərlərin müəllifi kimi tarixdə silinməz iz qoymuşdur. Onun yaratdığı zəngin irs milli musiqi mədəniyyətimizi zənginləşdirməklə yanaşı, dünya musiqi mədəniyyətində də özünəməxsus yer tutmuşdur.
Görkəmli bəstəkarın həyat və yaradıcılığına aid dəyərli eksponatlar muzeyin ekspozisiyasında nümayiş olunur, eyni zamanda bəstəkarın təqdim olunan stolüstü medalı isə Köməkçi tarixi fənn materialları fondunda qorunur. Həmin medal 1966-cı ildə bəstəkarın 80 illik yubileyi münasibətilə Moskva zərbxanasında tompak materialdan hazırlanmışdır. Medalın ön tərəfində Üzeyir Hacıbəylinin büstü təsvir olunmuş, ətrafına kiril qrafikası ilə “Üzeyir Hacıbəyov 1885–1945” sözləri həkk edilmişdir. Arxa tərəfində isə onun məşhur “Koroğlu” operasından bir səhnə əks etdirilmişdir.
Beləliklə, Üzeyir Hacıbəylinin zəngin irsi həm xalqımızın musiqi yaddaşında, həm də muzeyimizdə qorunaraq gələcək nəsillərə ötürülür.

18 сентября – День национальной музыки и 140-летие Узеира Гаджибекова
Сегодня, 18 сентября, в нашей стране отмечается День национальной музыки, а также день рождения великого композитора и видного общественного деятеля Узеира Гаджибейли. В 1995 году, в канун 110-летия со дня рождения композитора, Указом Президента Азербайджанской Республики Гейдара Алиева было принято решение отмечать 18 сентября как Национальный день музыки.
Согласно указу Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева, в сентябре 2025 года будет широко отмечено 140-летие со дня рождения Узеира Гаджибейли.
Узеир Гаджибеков, как автор первой на Востоке оперы «Лейли и Меджнун», а также первой музыкальной комедии и многочисленных произведений в различных жанрах оставил неизгладимый след в истории азербайджанского музыкального искусства. Созданное им богатое наследие обогатило не только нашу национальную музыкальную школу, но и заняло уникальное место в мировой музыкальной культуре.
В экспозиции Национального музея истории Азербайджана представлены ценные экспонаты, связанные с жизнью и творчеством выдающегося композитора. Среди них особо выделяется настольная медаль, изготовленная из томпака на Московском монетном дворе в 1966 году к 80-летию композитора, которая хранится в Фонде материалов вспомогательных исторических дисциплин. На лицевой стороне медали изображён бюст Узеира Гаджибейли, вокруг которого кириллицей выгравирована надпись «Узеир Гаджибеков 1885–1945», на оборотной стороне – сцена из его знаменитой оперы «Кёроглу».
Таким образом, богатое наследие Узеира Гаджибейли живёт как в памяти нашего народа, так же хранится в нашем музее и передается будущим поколениям.