Muzeydə “Köhnə Bakı açıqcalarda” adlı sərginin açılış mərasimi keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Köhnə Bakı açıqcalarda” adlı fotosərginin açılış mərasimi keçirilib. 15 sentyabr 1918-ci il Bakının azad olunması gününə həsr olunmuş sərgidə muzeyin Sənədli mənbələr fondunda qorunan, XIX-XX əsrləri əhatə edən 74 orginal açıqca nümayiş olunub. Şəxsi kolleksiyalardan toplanmış açıqcalarda Bakının dənizkənarı sahili, əvəzsiz memarlıq nümunələri yer alıb.
Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı sərgidə nümayiş olunan açıqcaların böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Sonra sərginin kuratoru, muzeyin fotoqrafı, Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin təsisçisi Mirnaib Həsənoğlu qeyd edib ki, eksponatlar yalnız təsvir deyil, öz dövrünün canlı obrazıdır.
Sərgi zamanı sözügedən açıqcalarla yanaşı, azərbaycanlı fotoqraf Əzizbala Hacıyevin “Kodak Monopad” fotokamerası, XX əsrin əvvəllərində istehal olunmuş stereo eynək və muzeyin Kitabxanasında qorunan Bakı haqqında nəşrlər təqdim edilib.

В музее состоялось открытие выставки «Старый Баку в открытках»
В Национальном музее истории Азербайджана состоялось открытие фотовыставки «Старый Баку в открытках». На выставке, посвященной освобождению Баку 15 сентября 1918 года, были представлены 74 оригинальные открытки XIX-XX веков, хранящиеся в Фонде документальных источников музея. На открытках из частных коллекций изображены морское побережье Баку и бесценные образцы архитектуры.
Директор музея, академик Наиля Велиханлы подчеркнула большое значение открыток, представленных на выставке. Затем куратор выставки, фотограф музея, основатель Союза фотографов Азербайджана Мирнаиб Гасаноглу отметил, что экспонаты — это не просто снимки, а живой образ своего времени.
На выставке, наряду с вышеупомянутыми открытками, были представлены фотоаппарат «Kodak Monopad» азербайджанского фотографа Азизбалы Гаджиева, стереоочки, изготовленные в начале XX века, а также издания о Баку, хранящиеся в библиотеке музея.