Tanınmış aktyor Səyavuş Aslanın muzeydə qorunan materiallarını təqdim edirik
Bu gün Azərbaycanın teatr və kino aktyoru, Azərbaycan xalq artisti (1982), Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü (2002), "Şöhrət" (1995) və "Şərəf" (2013) ordenlərinə layiq görülmüş Səyavuş Aslanın doğum günüdür.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda Səyavuş Aslanın həyat və fəaliyyətini əks etdirəın materiallar qorunur. Həmin nümunələr arasında aktyorun anadan olmasının 50 illiyi münasibətilə 1985-ci il sentyabrın 24-də Azərbaycan SSR Ali Soveti Rəyasət Heyətinin qərarı ilə ona verilən Fəxri fərmanı, müstəqillik dövründə Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Teatr Xadimləri İttifaqı tərəfindən verilmiş fəxri nişanları yer alır.

Представляем хранящиеся в музее материалы, приадлежащие актёру Саявушу Аслану
Сегодня день рождения азербайджанского актёра театра и кино, народного артиста Азербайджана (1982), персонального пенсионера Президента Азербайджанской Республики (2002), награжденного орденами «Слава» (1995) и «Почёт» (2013).
В Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана хранятся материалы, отражающие жизнь и деятельность Сиявуша Аслана. Среди данных материалов в фонде представлены Почетная грамота, врученная актеру 24 сентября 1985 года решением Президиума Верховного Совета Азербайджанской ССР в связи с 50-летием со дня рождения, а также почетные награды, врученные Министерством культуры и Союзом театральных деятелей Азербайджана в период независимости.