Muzeyin əməkdaşları konfransda məruzə ilə çıxış ediblər
AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnoqrafiya İnstitutunda “Azərbaycanın orta əsrlər tarixinin aktual problemləri” mövzusunda Respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşları- Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dos. Əli Fərhadov “Nemətullah Naxçivaninin təsəvvüf və dini maarifçilik görüşlərinə dair”, Numizmatika fondunun baş mütəxəssisi, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova “X-XIII əsrlərin Azərbaycan sikkələri və Akademik Nailə Vəlixanlının tədqiqatları” (həmmüəllif: t.ü.f.d Qasımova Sənubər) mövzusunda məruzə ilə çıxış ediblər.
Məruzələr konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb, suallar ətraflı cavablandırılıb. Konfrans materiallarının nəşr edilməsi nəzərdə tutulub.

Сотрудники музея выступили с докладами на конференции
В Институте истории и этнографии им. А.А. Бакиханова НАНА прошла республиканская научная конференция на тему «Актуальные проблемы средневековой истории Азербайджана».
На конференции выступили сотрудники Национального музея истории Азербайджана - ведущий научный сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцент Али Фархадов на тему «О взглядах Нематуллы Нахчывани на суфизм и религиозное просветительство» и главный специалист Фонда Нумизматики, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова - «Монеты Азербайджана X-XIII веков и исследования Aкадемика Наили Велиханлы»
(Соавтор: доктор философии по истории, Гасымова Санубар).
Доклады были заслушаны с большим интересом, на заданные вопросы были даны подробные ответы. Материалы конференции будут опубликованы.