Muzeydə 18 Oktyabr - Müstəqilliyin Bərpası Gününə həsr olunmuş açıq dərs keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycan Respublikasının Müstəqilliyinin Bərpası Gününə həsr olunmuş açıq dərs keçirilib.
Tədbirdə Seyid Cəfər Pişəvəri adına Respublika Humanitar Fənlər Gimnaziyasının şagirdləri iştirak ediblər.
Dərs zamanı  şagirdlərə 1918-ci il İstiqlal Bəyannaməsi və 1991-ci il “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı barədə ətraflı məlumat verilib.
Sonra Azərbaycan Cümhuriyyətinin yaranması, dövlət atributlarının təsis edilməsi, eləcə də 1991-ci ildə müstəqilliyin bərpası ilə bağlı tarixi hadisələr haqqında əyani nümunələr və eksponatlar əsasında geniş söhbət aparılıb.
Tədbirin məqsədi gənc nəslə dövlətçilik ənənələrimizi, müstəqilliyin əldə olunması və qorunmasının əhəmiyyətini aşılamaq, milli kimlik və vətənpərvərlik duyğularını möhkəmləndirməkdən ibarət olub.

В музее прошёл открытый урок, посвящённый 18 октября – Дню независимости
В Национальном музее истории Азербайджана прошёл открытый урок, посвящённый Дню независимости Азербайджанской Республики.
В мероприятии приняли участие учащиеся Республиканской гуманитарной гимназии имени Сеида Джафара Пишевари.
На уроке учащимся была дана подробная информация о Декларации независимости 1918 года и Конституционном акте «О государственной независимости Азербайджанской Республики» 1991 года.
Затем на основе наглядных примеров и экспонатов состоялось подробное обсуждение исторических событий, связанных с созданием Азербайджанской Республики, учреждением государственных атрибутов, а также восстановлением независимости в 1991 году.
Цель мероприятия - привить молодому поколению традиции нашей государственности, важность достижения и сохранения независимости, укрепить чувство национальной идентичности и патриотизма.