Daşkənddə Azərbaycan-Özbəkistan incəsənət əlaqələrinə həsr olunmuş sərgi keçirilib
Özbəkistanın Daşkənd şəhərindəki Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materiallar fondunun müdiri, m.ü.f.d., dosent Nardanə Yusifovanın təşkilatçılığı ilə “Elm sübut edən yerdə incəsənət göstərir” adlı sərgi keçirilib.Sərgi Türk dünyası mədəni əlaqələrinin inkişafı, xüsusilə Azərbaycan-Özbəkistan incəsənət əlaqələrinin gücləndirilməsi istiqamətində təşkil olunub. Sərgidə Azərbaycanın Özbəkistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Quliyev, elm və incəsənət xadimləri, universitet rektorları, müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Sərgidə nümayiş olunan əsərlər elmlərarası inteqrasiyada riyazi-məntiqi yanaşma və fəza təfəkkürü əsasında işlənib. Hər iki ölkənin memarlıq abidələrinin səthlərində müşahidə olunan həndəsi-molekulyar ornament oxşarlığı, milli geyimlər və xalçalardakı bədii-dekorativ motivlərin elmi əsaslarla müqayisəsi təqdim olunub.
Həmçinin, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Təsviri materiallar fondunda mühafizə olunan bir sıra eksponatların təsvirlərinə dair elmi araşdırmalar da bədii formada nümayiş edilib. Sərgi çərçivəsində N.Yusifovanın müəllifi olduğu “Molekulyar portret” xalça seriyasından bir neçə nümunə də tamaşaçılara təqdim olunub.

В Ташкенте прошла выставка, посвященная азербайджано-узбекским связям в области искусства
В Азербайджанском культурном центре имени Гейдара Алиева в Ташкенте, Узбекистан, прошла выставка под названием «Где наука доказывает, искусство демонстрирует», которую организовала д.ф.п.а., доцент, заведующая Фондом изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана Нардана Юсифова. Выставка была организована с целью развития культурных связей в тюркском мире, в частности укрепления связей в области искусства между Азербайджаном и Узбекистаном. На выставке присутствовали Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев, деятели науки и искусства, ректоры вузов, профессорско-преподавательский состав и студенты.
Работы, представленные на выставке, разработаны на основе математико-логического подхода и пространственного мышления в междисциплинарной интеграции. Здесь представлено сходство геометрически-молекулярных орнаментов, наблюдаемых на поверхностях архитектурных памятников обеих стран, а также проведено научное сравнение художественно-декоративных мотивов в национальных костюмах и коврах.
Также в художественной форме были продемонстрированы научные исследования по описаниям ряда экспонатов, хранящихся в Фонде изобразительного искусства Национального музея истории Азербайджана. В рамках выставки зрителям также были представлены несколько образцов из серии ковров «Молекулярный портрет», автором которой является Н. Юсифова.