Albaniya Respublikasının Elbasan şəhərində türkiyəli antropoloq-heykəltəraş, professor Mutluhan Taşın xatirəsinə həsr olunmuş “Balkan, Anadolu, Qafqaz və Türküstan Coğrafiyası: İncəsənət, Mədəniyyət, Tarix və Folklor”mövzusunda V Beynəlxalq konfrans keçirilib. Konfrans Albaniya Respublikasının Aleksandr Covani Universiteti (Elbasan), Türkiyənin Adnan Menderes Universiteti (Aydın) və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, eləcədə digər elmi müəssisələrin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub. Konfrans çərçivəsində muzeyin Arxeologiya elmi fond şöbəsinin böyük elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Həbibə Əliyeva “Azərbaycanın Qusar bölgəsindəki məscid kitabələrinin öyrənilməsi” (The Study of Mosque Inscriptions in the Gusar Region of Azerbaijan) adlı elmi məruzə ilə çıxış edib. Məruzə maraqla qarşılanıb, verilən suallar ətraflı cavablandırılıb.
Konfransın açılış mərasimində sözügedən universitetə “Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin İnciləri” nəşri və Basqal milli kələğayısı hədiyyə edilib. Tədbir çərçivəsində Azərbaycan, Albaniya, Türkiyə, Şimali Makedoniya və Özbəkistan alimləri arasında gələcəkdə birgə elmi tədqiqatların aparılması, həmçinin türk-islam sənətinə aid mədəni irsin restavrasiya və konservasiyası mövzularında elmi fikir mübadiləsi aparılıb.
Sözügedən konfransda Azərbaycan,Türkiyə, Albaniya, Moldova, İtaliya, Özbəkistan, İran, İraq, Belarus, Rumıniya, Macarıstan, Şimali Makedoniya, Kosovavə digər ölkələri təmsil edən 100-dən çox alim və tədqiqatçılar iştirak ediblər.

Сотрудник музея принял участие в международной конференции, проходившей в Албании
В городе Эльбасан, Республика Албания, прошла V Международная конференция «География Балкан, Анатолии, Кавказа и Туркестана: искусство, культура, история и фольклор», посвященная памяти турецкого антрополога-скульптора, профессора Мутлухана Таша. Конференция была совместно организована Университетом имени Александра Джованни (Эльбасан) Республики Албания, Университетом имени Аднана Мендереса (Айдын) Турции и Национальным музеем истории Азербайджана, а также другими научными учреждениями. На конференции с научным докладом на тему «Изучение надписей мечетей Гусарского района Азербайджана» (The Study of Mosque Inscriptions in the Gusar Region of Azerbaijan) выступила старший научный сотрудник Научно-фондового отдела археологии, д.ф.п.и., доцент Хабиба Алиева. Доклад был заслушан с большим интересом, на заданные вопросы были получены подробные ответы.
На церемонии открытия конференции вышеназванному вузу были вручены издание «Жемчужины Национального музея истории Азербайджана» и национальный головной убор - Басгальский кялагаи. В рамках мероприятия состоялся научный обмен мнениями между учеными Азербайджана, Албании, Турции, Северной Македонии и Узбекистана по темам проведения будущих совместных научных исследований, а также реставрации и сохранения культурного наследия, связанного с тюрко-исламским искусством.
В данной конференции приняли участие более 100 ученых и исследователей из Азербайджана, Турции, Албании, Молдовы, Италии, Узбекистана, Ирана, Ирака, Беларуси, Румынии, Венгрии, Северной Македонии, Косово и других стран.