Muzeyin əməkdaşlarının məqaləsi “Elm və həyat” elmi-populyar jurnalında dərc olunub
AMEA-nın “Elm və həyat” elmi-populyar jurnalının 2025-ci ilin üçüncü sayı işıq üzü görüb. Nəşrin bu sayında Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin əməkdaşlarının məqalələri dərc olunub.
Muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsinin Yusif Məmmədəliyevin 120 illik yubileyinə həsr olunmuş “Yusif Məmmədəliyevin irsi muzeylərdə” (səh. 40–42) adlı məqaləsində akademikin elmi fəaliyyəti və onun Azərbaycan elminin inkişafındakı  rolu təhlil olunub. Müəllif məqalədə alim haqqında arxiv materialları, elmi mənbələr və muzey eksponatlarına istinad edərək onun elmi irsinin bu gün muzeylərdə necə təqdim olunduğunu diqqətə çatdırır.
Sözügedən jurnalda həmin şöbənin baş mütəxəssisi Nigar Əhmədlinin Üzeyir Hacıbəylinin 140 illik yubileyinə həsr olunmuş “Hacıbəyli Peterburqda” (rus dilində) (səh. 33–35) adlı məqaləsi də yer alıb. Məqalədə dahi bəstəkar, Azərbaycan peşəkar musiqi sənətinin və milli operasının banisi Üzeyir Hacıbəylinin Sankt-Peterburqda keçirdiyi illər, təhsil mühiti və yaradıcılığının formalaşmasında bu dövrün rolu ətraflı şəkildə işıqlandırılır. Məqalədə Üzeyir Hacıbəylinin Avropa musiqi məktəbləri ilə tanışlığı, onun Şərq və Qərb musiqi ənənələrini sintez edərək milli musiqiyə gətirdiyi yeniliklər elmi-populyar dildə təqdim olunur.

Статья сотрудников музея опубликована в научно-популярном журнале «Наука и жизнь»
Вышел в свет третий номер научно-популярного журнала «Наука и жизнь» НАНА за 2025 год. В этом номере издания опубликованы статьи сотрудников Национального музея истории Азербайджана.
В статье заведующей Отделом инноваций и образовательных программ музея Фариды Шамси «Наследие Юсифа Мамедалиева в музеях» (с. 40–42), посвященной 120-летию со дня рождения Юсифа Мамедалиева, анализируется научная деятельность академика и его роль в развитии азербайджанской науки. как сегодня представлено научное наследие ученого в музеях, Автор, ссылаясь на архивные материалы, научные источники, музейные экспонаты, в статье обращает внимание на то, как сегодня представлено научное наследие ученого в музеях.
В этом же номере опубликована статья главного специалиста отдела Нигяр Ахмедлы «Гаджибейли в Петербурге», посвященная 140-летию Узеира Гаджибейли (на русском языке) (стр. 33–35). В статье подробно рассказывается о годах, проведенных великим композитором, основоположником профессиональной азербайджанской музыки и национальной оперы Узеиром Гаджибейли в Санкт-Петербурге, о среде его образования и роли этого периода в формировании его творчества. В статье рассматривается ознакомление Узеира Гаджибейли с европейскими музыкальными школами и новшества, которые он привнес в национальную музыку, синтезировав восточные и западные музыкальные традиции на научно-популярном языке.