Muzeyin direktoru “Azərbaycan incəsənət xəzinəsi” ekspozisiyasının açılış mərasimində iştirak edib
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Azərbaycan incəsənət xəzinəsi” adlı yeni daimi ekspozisiyanın açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı iştirak edib. N.Vəlixanlı çıxışında qeyd edib ki, Zəfər Günü ərəfəsində açılan bu ekspozisiyanın Azərbaycan xalqının dünya mədəniyyət xəzinəsinə bəxş etdiyi nadir sənət incilərindən ibarət olmaqla, təkcə incəsənət hadisəsi deyil, həm də milli qürur və qalibiyyət ruhunun bədii təcəssümüdür.
Yeni ekspozisiya 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Zəfərin 5 illiyi münasibətilə təqdim edilib. Ekspozisiyada Azərbaycan incəsənətinin Tunc dövründən XX əsrin əvvəlinədək keçdiyi inkişaf yolu ardıcıl və elmi əsaslarla nümayiş olunub.

Директор музея принял участие в церемонии открытия экспозиции «Сокровища азербайджанского искусства»
В Национальном музее искусств Азербайджана состоялась церемония открытия новой постоянной экспозиции под названием «Сокровища азербайджанского искусства». В мероприятии приняла участие директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы. В своём выступлении Н.Велиханлы отметила, что выставка, открывшаяся накануне Дня Победы, является не только художественным событием, но и воплощением национальной гордости и духа победы, состоящим из редких художественных жемчужин, переданных азербайджанским народом в мировую культурную сокровищницу.
Новая экспозиция посвящена 5-летию славной Победы в 44-дневной Отечественной войне. В экспозиции последовательно и научно продемонстрирован путь развития азербайджанского искусства от эпохи бронзы до начала XX века.