12 Noyabr – Konstitusiya Günüdür
Bu gün Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının qəbul edilməsindən 30 il ötür. Müstəqil Azərbaycanın ulu öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi ilə hazırlanan ilk Konstitusiyası 1995-ci il noyabrın 12-də keçirilmiş ümumxalq səsverməsi (referendum) yolu ilə qəbul edilib. Dövlətin Əsas Qanunu 1995-ci il noyabrın 27-də qüvvəyə minib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə Konstitusiyaya edilən əlavə və dəyişikliklər nəticəsində isə əsas qanunumuz daha da təkmilləşdirilərək yeni dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılıb.
Əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin ekspozisiyasında nümayiş olunan 1995-ci ilə aid Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasını təqdim edirik.

12 ноября – День Конституции
Сегодня исполнилось 30 лет со дня принятия Конституции Азербайджанской Республики. Первая Конституция независимого Азербайджана, подготовленная под руководством великого лидера Гейдара Алиева, была принята путем всенародного голосования (референдума), состоявшегося 12 ноября 1995 года. Основной закон государства вступил в силу 27 ноября 1995 года.
В результате дополнений и изменений, внесенных в Конституцию по инициативе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, наш основной закон был дополнительно усовершенствован и адаптирован к требованиям новой эпохи.
В связи со знаменательным днем представляем Конституцию Азербайджанской Республики 1995 года, выставленную в экспозиции Национального музея истории Азербайджана.