Muzeydə “8 noyabr Zəfər Günü” adlı tədbir keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Yeni Azərbaycan Partiyasının Səbail rayonu “H.Z.Tağıyev 4” ərazi təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə “8 noyabr Zəfər Günü” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə muzey əməkdaşları və Azərbaycan Maliyyə-İqtisad Kollecinin tələbələri iştirak ediblər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin Vətən Müharibəsi fondunun mütəxəssisi, YAP Səbail rayonu “H.Z.Tağıyev 4” ərazi təşkilatının üzvü Gülnar Fərhadova tədbir haqqında ətraflı məlumat verib.
Sonra YAP Səbail rayon təşkilatının“Z.Tağıyev küçəsi, 4” Ərazi Partiya Təşkilatının sədri, dosent Bəhman Kərimov Vətən Müharibəsinin tarixi əhəmiyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. B.Kərimov qeyd edib ki, Vətən Müharibəsində qazanılan Zəfər Azərbaycan xalqının birliyinin, ordumuzun güc və iradəsinin, eləcə də Ulu Öndər Heydər Əliyevin və onun siyasi kursunu uğurla davam etdirən Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli fəaliyyətinin nəticəsidir.
Daha sonra Vətən Müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov Vətən Müharibəsində Ordumuzun qəhrəmanlığından, muzeydə yaradılan Vətən Müharibəsi fondunun fəaliyyətindən danışıb.
YAP Səbail rayon təşkilatının “Z.Tağıyev küçəsi, 4” Ərazi Partiya Təşkilatının sədr müavini Pərvanə Əzimova “8 Noyabr Zəfər günü haqqın, ədalətin və bütövlüyümüzün qələbəsi” mövzusunda çıxış edib.
Sonra Vətən Müharibəsi iştirakçıları- fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Radif Mustafayev, Xüsusi təyinatlı dəstənin giziri, qazi, Sirac Həsənov, kəşfiyatçı əsgər,  qazi Üzeyir Qənbərov ordumuzun qüdrətinin və milli qürurumuzun təntənəsinə çevrilmiş böyük qələbənin əldə edilməsi haqqında danışıblar.
Tədbirin bədii hissəsində Bülbül adına Orta İxtisas Musiqi Məktəbinin məzunu İbrahim Quliyevin ifasında musiqisi Süleyman Ələsgərova, sözləri Süleyman Rüstəmə aid "Qarabağ" və musiqisi Süleyman Ələsgərova, sözləri Şıxəli Qurbanova aid  "Şuşa" mahnıları səsləndirilib. Daha sonra Amaliya Ağayevanın iştirakı ilə “Həyat” rəqs qrupunun ifasında rəqsi nümayiş olunub. İfaçıya Nigar Əhmədova bədi rəhbərlik edib.

В музее состоялось мероприятие под названием «День Победы – 8 ноября»
Мероприятие под названием «День Победы – 8 ноября» было совместно организовано Национальным музеем истории Азербайджана и Сабаильской районной территориальной организацией «Улица Г.З. Тагиева 4» партии «Ени Азербайджан». В мероприятии приняли участие сотрудники музея и студенты Азербайджанского финансово-экономического колледжа.
После исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики участники мероприятия минутой молчания почтили память военнослужащих, отдавших жизни за свободу и территориальную целостность страны.
Открывшая мероприятие вступительной речью Гульнар Фархадова, специалист Фонда Отечественной войны музея и член Сабаильской районной территориальной организации «Улица Г.З. Тагиева 4» партии «Ени Азербайджан», дала подробную информацию о мероприятии.
Затем председатель территориальной партийной организации «Улица Г.З.Тагиева, 4» Сабаильской районной партии «ПНА», доцент Бахман Керимов дал подробную информацию об историческом значении Отечественной войны. Б. Керимов отметил, что Победа в Отечественной войне стала результатом единства азербайджанского народа, силы и воли нашей армии, а также решительной деятельности Победоносного Верховного Главнокомандующего Президента Илхама Алиева, успешно продолжившего политический курс великого Лидера Гейдара Алиева.
За тем заведующий Фондом Отечественной войны Шафа Мовсумов рассказал о героизме нашей Армии в Отечественной войне и деятельности Фонда Отечественной войны, созданного при музее.
Заместитель председателя территориальной партийной организации «Улица З. Тагиева, 4» Сабаильской районной организации партии «ПНА» Парвана Азимова выступила с докладом на тему «8 ноября День Победы – победа правды, справедливости и нашей монолитности».
Затем участники Отечественной войны – доктор философии по философии, доцент Радиф Мустафаев, сержант спецназа, ветеран Сирадж Гасанов и разведчик, ветеран Узеир Ганбаров – рассказали о великой победе, которая стала триумфом мощи нашей армии и нашей национальной гордости.
В удожественной части мероприятия в исполнении выпускника Средней специальной музыкальной школы имени Бюльбюля Ибрагима Гулиева прозвучали песни «Карабах» и слова Сулеймана Рустама и «Шуша» на музыку Сулеймана Алескерова и слова Шихали Гурбанова. Затем выступила член танцевального коллектива «Хаят» Амалия Агаева. Руководель коллектива Нигяр Ахмедова.