Muzeydə “Zəfər ruhu ” adlı fotosərginin açılış mərasimi keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 44 günlük Vətən Müharibəsində qazanılan qələbəyə həsr olunmuş “Zəfər ruhu ” adlı fotosərginin açılış mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin muzeylər sektorunun müdiri Könül Cəfərova çıxışında vurğulayıb ki,  Zəfər Günü Azərbaycan xalqının mübarizə əzmini, birliyini və Vətənə sədaqətini əks etdirən ən qürurlu tarixlərdən biridir. K.Cəfərova belə sərgilərin gənc nəsildə vətənpərvərlik hisslərinin gücləndirilməsi və Vətən Müharibəsinin tarixi əhəmiyyətinin təbliği baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirib.
Sonra muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı qeyd edib ki, “Zəfər ruhu” adlı sərgi xalqımızın azadlıq və ədalət uğrunda apardığı mübarizənin, igid oğullarımızın qəhrəmanlığının, həmçinin müzəffər Azərbaycan Ordusunun qazandığı tarixi qələbənin rəmzidir. Nailə Vəlixanlı 2021- ci ildən etibarən Vətən Müharibəsinə aid belə silsilə fotosərgilərin keçirilməsində təşəbbüsünə görə sərginin kuratoru, muzeyin əməkdaşı Mirnaib Həsənoğluya təşəkkürünü bildirib.
Sonda Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin təsisçisi, muzeyin fotoqrafı Mirnaib Həsənoğlu  qeyd edib ki, sərgisinin əsas məqsədi Vətən Müharibəsi dövründə Azərbaycan xalqının qəhrəmanlığını, ordumuzun şücaətini və qazanılmış tarixi Qələbənin əhəmiyyətini sənədli fotoşəkillər vasitəsilə ictimaiyyətə təqdim etməkdir.
Sərgidə fotoqraflar- Şahvələd Eyvazov, Nurəhməd Vəliyev, Oleq Litvin, İlqar Cəfərov, Kərəm Nəbiyev, Xalid Əsgərov, Əli Qafarov, Rafiq Bağırov, Fərqanə Qasımlı, Nurlan Tahirli, Nail Əhmədov, Kamran Əsədov, Vüqar İbadov, İlkin Səlifov, Fariz Əliyev, Araz Adiloğlu, Vüqar Əmrullayev, Famil Mahmudbəyli və muzeyin fotoqrafı, Azərbaycan Fotoqraflar Birliyinin təsisçisi Mirnaib Həsənoğlu tərəfindən lentə alınmış fotolar nümayiş olunub.

В музее состоялась церемония открытия фотовыставки «Дух Победы»
В Национальном музее истории Азербайджана состоялась церемония открытия фотовыставки «Дух Победы», посвящённой победе в 44-дневной Отечественной войне.
В вступительной речи заведующая сектором музеев Министерства культуры Азербайджанской Республики Кёнуль Джафарова подчеркнула, что День Победы – одна из самых гордых дат, отражающая решимость, единство и преданность азербайджанского народа в борьбе за свою Родину. К. Джафарова отметила, что подобные выставки имеют большое значение в деле укрепления патриотических чувств у подрастающего поколения и пропаганды исторического значения Отечественной войны.
Затем директор музея, академик Наиля Велиханлы отметила, что выставка «Дух Победы» является символом борьбы нашего народа за свободу и справедливость, героизма наших отважных сынов, а также исторической победы, одержанной победоносной Азербайджанской армией. Наиля Велиханлы выразила благодарность куратору выставки и сотруднику музея Мирнаибу Гасаноглу за инициативу проведения цикла фотовыставок с 2021 года, связанных с Отечественной войной.
В заключение основатель Союза фотографов Азербайджана и фотограф музея Мирнаиб Гасаноглу отметил, что главная цель выставки – посредством документальных фотографий донести до общественности героизм азербайджанского народа, доблесть нашей армии и значение исторической Победы, достигнутой в ходе Отечественной войны.
На выставке были представлены работы следующих фотографов - Шахвалада Эйвазова, Нурахмеда Велиева, Олега Литвина, Ильгара Джафарова, Карама Набиева, Халида Аскерова, Али Гафарова, Рафига Багирова, Фергане Гасымлы, Нурлана Тахирли, Наиля Ахмедова, Кямрана Асадова, Вугара Ибадова, Илькина Салифова, Фариза Алиева, Араза Адильоглу, Вугара Амруллаева, Фамиля Махмудбейли и основателя Объединения фотографов Азербайджана, фотографа музея Мирнаиба Гасаноглу.