Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyası yeni unikal eksponatla zənginləşib.Türk tarixçisi Candan Badem və tarix araşdırmaçısı Xəyal Bayramlının muzeyə hədiyyə olaraq göndərdikləri fotoşəkildə 1918-ci ildə Azərbaycanın xilasına gəlmiş, Qafqaz İslam Ordusunda xidmət etmiş Osmanlı hərbçisi əks olunub. Osmanlı dövlətinin "Hərbi medalı" və "Ləyaqət" medalı ilə təltif olunmuş hərbçinin 1918-ci ildə Rumıniyadan Batuma, oradan isə Azərbaycana keçən ordunun 15-ci tümənində qulluq etdiyi ehtimal olunur. Şəkil Bakıda "F.Kokovixin" fotoatelyesində çəkilib.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fondlarında 1918-ci ilin iyun-sentyabr aylarında Bakının və ölkəmizin digər bölgələrinin erməni-rus işğalçılarından azad olunmasında iştirak etmiş Qafqaz İslam Ordusuna aid çoxsaylı materiallar mühafizə olunur. Onların bir qismi muzeyin daimi ekspozisiyasında nümayiş etdirilir.

Фотография военнослужащего Кавказской исламской армии передана в дар музею
Коллекция Национального музея истории Азербайджана пополнилась новым уникальным экспонатом. На фотографии, переданной в дар музею турецким историком Джандан Бадемом и исследователем истории Хаял Байрамлы изображен османский солдат, служивший в Кавказской исламской армии, которая пришла на помощь Азербайджану в 1918 году. Предполагается, что солдат, награжденный «Военной медалью» («Hərbi medal») и медалью «Доблесть» («Ləyaqət») Османского государства, служил в 15-м тумене армии, переправившейся в 1918 году из Румынии в Батуми, а оттуда в Азербайджан. Фотография сделана в фотоателье «Ф. Коковихин» в Баку.
Следует отметить, что в фондах Национального музея истории Азербайджана хранится большое количество материалов, связанных с Кавказской исламской армией, участвовавшей в освобождении Баку и других районов нашей страны от армяно-русских захватчиков в июне-сентябре 1918 года. Некоторые из них представлены в постоянной экспозиции музея.