Muzeydə 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş tədbir, interaktiv dərs və ustad dərsi keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 17 Noyabr – Milli Dirçəliş Gününə həsr olunmuş tədbir, eləcə də interaktiv və ustad dərsləri təşkil edilib. İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin baş mütəxəssisi Qənirə Qafarlı Azərbaycan Britaniya Məzunları Birliyi tərəfindən həyata keçirilən “Təhsil üçün əl-ələ” layihəsinin iştirakçıları olan məktəblilərə Milli Dirçəliş Gününün tarixi mahiyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Layihə çərçivəsində ölkəmizin 10 bölgəsindən olan 30 məktəbli muzeyin ekspozisiya zallarında keçirilən mühazirədə, həmçinin interaktiv və ustad dərslərində iştirak ediblər.
Daha sonra Q. Qafarlı “Zəhmət ilə gələn zinət. Dərsimiz – Hacı Zeynalabdin” adlı interaktiv dərs zamanı şagirdlərə H.Z. Tağıyevin həyatı, çoxşaxəli fəaliyyəti və xeyriyyəçilik irsi haqqında danışıb. Q.Qafarlı, həmçinin muzeyin binasının tarixi və memarlıq xüsusiyyətləri barədə məlumat verib.
İnteraktiv dərsin davamı olaraq şagirdlərlə kvest təşkil olunub. “Boyalı küp” adlı ustad dərsində isə şagirdlərə gips fiqurlarının rənglənməsi qaydaları öyrədilib.

В музее состоялись мероприятие, интерактивный урок и мастер-класс, посвященные 17 ноября – Дню национального возрождения
В Национальном музее истории Азербайджана были организованы мероприятие, интерактивный урок и мастер-класс, посвященные 17 ноября – Дню национального возрождения. Главный специалист Отдела инноваций и образовательных программ Ганира Гафарлы дала подробную информацию об исторической сути Дня национального возрождения школьникам, участвующих в проекте «Рука об руку во имя образования», реализуемого Азербайджано-Британской Ассоциацией выпускников. В рамках проекта 30 школьников из 10 регионов нашей страны приняли участие в лекции, проведенной в залах экспозиции музея, а также в интерактивном уроке и мастер-классе.
Далее Г. Гафарлы на интерактивном уроке «Богатство, доставшееся трудом. Наш урок – Гаджи Зейналабдин» рассказала учащимся о жизни, многогранной деятельности и благотворительном наследии Г.З. Тагиева. Г. Гафарлы также дала информацию об истории и архитектурных особенностях здания музея.
В продолжение интерактивного занятия с учащимися был организован квест. На мастер-классе «Расписной кувшин» ученики ознакомились с правилами росписи гипсовых фигур.