Muzeyin əməkdaşı S.Ə.Şirvaniyə həsr olunmuş tədbirdə məruzə ilə çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Seyid Əzim Şirvaninin 190 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında müvafiq Sərəncamına uyğun olaraq, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsinin təşkilatçılığı ilə Səbail Rayon Mərkəzləşdirilmiş Kitabxana Sisteminin Mərkəzi Kitabxanasında “Şamaxıdan doğan günəş: S.Ə.Şirvani-190” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə  muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin əməkdaşı, dosent Əli Fərhadov “S.Ə.Şirvaninin yaradıcılığında milli-dini məsələlər” mövzusunda məruzə edib. Ə.Fərhadov məruzəsində mütəfəkkirin həyat və yaradıcılığı, dini və dünyəvi maarifçilik, qadın haqları və islamda vəhdət görüşlərindən bəhs edib. Həmçinin xurafat və mövhumatçılıq, şah rejimi əleyhinə mübarizəsi haqqında məlumat verilib.
Məruzə maraqla qarşılanıb, verilən suallar ətraflı cavablandırılıb.
Tədbirdə kitabxana əməkdaşları, o cümlədən, AMEA-nın müxtəlif institutlarının alimləri, universitetlərin, orta məktəblərin müəllimləri iştirak ediblər.

Сотрудник музея выступил с докладом на мероприятии, посвященном С.А. Ширвани
Согласно соответствующему Распоряжению Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева о проведении 190-летнего юбилея Сеида Азима Ширвани, при организации Главного Управления культуры города Баку в Центральной библиотеке Централизованной библиотечной системы Сабаильского района состоялось мероприятие под названием «Солнце, восходящее из Шемахи: С.А. Ширвани-190».
На мероприятии с докладом на тему «Национально-религиозная проблемы в творчестве С.А. Ширвани» выступил сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, д.ф.п.и., доцент Али Фархадов. В своём выступлении А.Фархадов рассказал о жизни и деятельности мыслителя, о его взглядах на религиозное и светское просвещение, на права женщин и единство в исламе. Также была дана информация о его борьбе с суевериями и фанатизмом и с шахским режимом.
Доклад был прослушан с большим интересом, на заданные вопросы были получены подробные ответы.
В мероприятии приняли участие сотрудники библиотеки, в том числе ученые из различных институтов НАНА, а также преподаватели вузов и средних школ.