Vətən Müharibəsinin şəhidi Məhəmməd Məmmədov 1995-ci il dekabrın 15-də Biləsuvar rayonunun Ağalıkənd kəndində anadan olub.
2020-ci ilin iyul ayında Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrində müddətdən artıq hərbi qulluqçu kimi fəaliyyətə başlayıb və 2021-ci ilin dekabr ayında Azərbaycan Ordusunun Komando Qüvvələrində gizir rütbəsində xidmətini davam etdirib.
Məhəmməd Məmmədov Vətən Müharibəsi zamanı Füzuli, Xocavənd və Şuşa istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib və 2022-ci il sentyabrın 12-də Ermənistan Silahlı Qüvvələri tərəfindən törədilən genişmiqyaslı təxribatın qarşısının alınması zamanı şəhid olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən ölümündən sonra “Cəsur döyüşçü”, “Füzulinin azad olunmasına görə”, “Xocavəndin azad olunmasına görə”, “Şuşanın azad olunmasına görə” medalları və III dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni ilə tətif edilib.
Şəhid Məhəmməd Məmmədovun şəxsi əşyaları (hərbi baş geyimi, qeyd dəftəri, kiçik ölçülü Azərbaycan bayrağı, komando dəstəsinə məxsus qol nişanı, 4 ədəd müxtəlif rəngli qələm və 5 ədəd fotoşəkil) muzeyin Vətən Müharibəsi fondunda qorunur.

Сегодня день рождения шехида Отечественной войны Мухаммеда Мамедова
Шехид Отечественной войны Мухаммед Мамедов родился 15 декабря 1995 года в селе Агалыкенд Биласуварского района.
В июле 2020 года он приступил к сверхурочной военной службе в составе Вооруженных сил Азербайджанской Республики, а в декабре 2021 года продолжил службу в спецназе армии Азербайджана в звании прапорщика.
Во время Отечественной войны Мухаммед Мамедов принимал участие в боях за Физули, Ходжавенд и Шушу и 12 сентября 2022 года героически при предотвращении крупномасштабной провокации, совершенной Вооруженными силами Армении.
По указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева М.Мамедов посмертно награждён медалями «Отважный воин», «За освобождение Физули», «За освобождение Ходжавенда», «За освобождение Шуши» и орденом «За заслуги перед Отечеством» 3-й степени.
Личные вещи Мухаммеда Мамедова (военный головной убор, блокнот, небольшой азербайджанский флаг, нарукавный шеврон спецназа, 4 ручки разных цветов и 5 фотографий) хранятся в Фонде Отечественной войны музея.