Türkiyənin Ankara şəhərində Beynəlxalq İcma Araşdırmaları Mərkəzi (UTAMER) tərəfindən 12–14 dekabr 2025-ci il tarixlərində Beynəlxalq Qadın Araşdırmaları Konfransı təşkil olunub. Konfransda muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin əməkdaşı, dosent Əli Fərhadov onlayn formatda iştirak edib.
Ə.Fərhadov “Cavad Heyətin əsərlərində qadın mövzusu və qadın haqlarına baxışı” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Ə.Fərhadov çıxışında Təbrizli mütəfəkkir Cavad Heyətin baş redaktoru olduğu və elmi məqalələrinin dərc edildiyi “Varlıq” jurnalının Tehranda nəşr olunmuş bəzi nüsxələrinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunduğunu qeyd edib.
Məruzə maraqla qarşılanıb, verilən suallar ətraflı cavablandırılıb. Konfrans materiallarının nəşr olunması nəzərdə tutulur.

12-14 декабря 2025 года в Анкаре, Турция, Международным центром исследований сообществ (UTAMER) была организована Международная конференция по женским исследованиям. На конференции в онлайн-формате с докладом на тему «Тема женщин и взгляды на права женщин в трудах Джавада Хейата» выступил сотрудник Отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, доцент Али Фархадов.
В своем выступлении А. Фархадов отметил, что в Национальном музее истории Азербайджана хранятся несколько экземпляров издававшегося в Тегеране журнала «Варлыг», редактором которого был тебризский мыслитель Джавад Хейат, где печатались также его научные статьи.
Доклад был заслушан с большим интересом, и на все вопросы были получены подробные ответы. Материалы конференции будут опубликованы.